Wellnessia: Průkopníci podnikání podle chronobiologie

31.1.2018, Tomáš Hajzler

Wellnessia: Průkopníci podnikání podle chronobiologie

Není to tak dávno, co naši předci věděli, že nejenom ženy, ale i muži se v průběhu dne, týdne, měsíce, roku a logicky i celého života cítí různě, mají různé množství energie, různou chuť dělat různé věci. Není to tak dávno, co vznikl vědní obor s názvem chronobiologie, který dává vypozorované moudrosti našich předků vědecký základ.

Co se týče měsíce, tak dnes víme, že v závislosti na fázi měsíce v nás převažuje vždy jeden z neurotransmiterů, který nás směruje určitým směrem – naše silné stránky se v průběhu měsíce mění.

V závislosti na fázi měsíce v nás každý týden převažuje vždy jeden z neurotransmiterů, který nás směruje určitým směrem – naše silné stránky se v průběhu měsíce mění.

V počátku úplňku dominuje acetylcholin, který zlepšuje pozornost a náš výkon. Blíže úplňku se zvyšuje serotonin, který ovlivňuje naše sebevědomí, zvyšuje naši schopnost soustředění a energii. Další týden se zvyšuje dopamin, což je látka, která zlepšuje učení a je to období vhodné pro aktivity mimo naši obvyklou rutinu. Poslední týden převažuje norepinefrin, molekula, která ovlivňuje například reakci útok a útěk. V tomto týdnu je ideální věnovat se strukturálním úkolům, které nevyžadují příliš přemýšlení. Pochopit to, jak se mění naše tělo, energie a zaměření a umět si podle toho nastavit život, zvyšuje výkon a vnímanou radost o 40 – 60% (zdroj: Present shock).

Základní pravidlo lidského těla zní: Po nádechu přichází výdech – po aktivitě musí přijít nečinnost. Pokud nepřijde, člověk začíná „lapat po dechu“.

Toto pravidlo platí obecně – bez ohledu na roční období, pohlaví a věk, vliv naší kultury nebo menstruační cyklus žen. Naučit se vnímat i tyto vlivy, může doslova změnit život, přičemž právě menstruace žen může být – vedle stavu měsíce – tím nejviditelnějším vodítkem. Právě to je něco, s čím pracují ve Wellnessii a protože nevím o nikom jiném, kdo by v Česku bral chronobiologii v potaz, chci vám o nich říct. Na to, jak fungují, jsem se vyptal Moniky Divišové, která Wellnessii založila. Kromě tématu nakládání s energií jednotlivce tam najdete i řadu dalších velmi inspirativních věcí na téma práce a fungování firmy. Zaposlouchejte se.

P.S.: Podívejte se na aktuální nabídky práce a setkání. 21.3. se hlaste na první ze série letošních mini-konferencí s názvem Demystifikace Matrixu – pozvali jsme antropoložku Kateřinu Varhaník Wildovou a historika a politologa Jaroslava Fialu, aby nám pomohli lépe uchopit náš dnešní systém, neboť věříme, že čím lépe ho pochopíme, tím snažší ho bude změnit či opustit.

newsletter

Buďte první, komu od nás cca jednou měsíčně přistanou do schránky zprávy a další informace.

Vaše e-mailová adresa zůstává pouze u nás.

Kontakt

E-mail:

zuzka@slusnafirma.cz

 

Doručovací adresa:

Boženy Jandlové 3, Praha 4 – Komořany, 140 00

 

Fakturační údaje:

Tomáš Hajzler Boženy Jandlové 3, Praha 4 – Komořany, 140 00
IČ: 61026280 | DIČ: CZ7105263704

 

Bankovní spojení:

FIO banka, a. s. 2500405273/2010

Napište nám

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
×

Zůstaňme v kontaktu

Chcete-li od nás 1x za 4 - 8 týdnů zprávu o tom, na čem pracujeme, nechte na sebe kontakt. Díky!