Setkání s Janou Nováčkovou – Vnitřní motivace dětí

15.1.2019 - Svobodná škola Praha, Přístavní 11, 170 00

Večer na téma: Vnitřní motivace dětí. Přijďte si popovídat na půdě Svobodné školy Praha s Janou Nováčkovou nejen o vnitřní motivaci dětí. Prostor bude i na vaše dotazy.

  • 15.1.2019
  • Svobodná škola Praha, Přístavní 11, 170 00
  • 18:00 - 20:00
  • Vstupné dobrovolné
Zpět na přehled setkání

Vstupné dobrovolné, místa si raději rezervujte na webu – https://svobodnaskolapraha.cz/events/setkani-s-janou-novackovou/

Jana Nováčková je psycholožka, spoluautorka knihy a kurzů Respektovat a být respektován. Je také autorkou publikace Mýty ve vzdělávání. Praxi získala během práce v poradenství, působila také v psychologickém výzkumu. Od roku 1990 se aktivně věnuje lektorské činnosti. Podílela se na mezinárodním projektu Zdravá škola. S jejím jménem je spojena i kniha
S. Kovalikové Integrovaná tematická výuka, kterou přeložila. Publikovala řadu článků v odborném i populárním tisku, vystupuje na konferencích, přibližuje veřejnosti myšlenky týkající se změny vzdělávání.

Riziko pro zdravý morální vývoj
Když děti mají strach z trestu například ve formě špatné známky nebo posměchu spolužáků, jejich mozek se zaměřuje na vyrovnání se s ohrožením a v té chvíli opravdu není otevřený učení. „I proto se dneska děti musejí učit také doma,“ poznamenala psycholožka. Navíc se ve strachu z neúspěchu uchylují děti k různým lžím i podvodům. „Základka tím vytváří riziko pro zdravý morální vývoj. Také systém soutěží učí děti sobectví.“

Při snaze o změnu vnímá Nováčková jako zásadní překážku myšlení lidí, které je na srovnávání nastavené. Hlavní obava rodičů prý je, aby jejich dítě nebylo v něčem horší než jiné. Potomkovy kladné stránky, které nejsou předmětem známkování, při tom jdou poněkud stranou.

Vzdělávání v rukou dětí
Líbí se jí model takzvaného unschoolingu, kdy je vzdělávání plně v rukou dětí. Ve Spojených státech tak od roku 1968 funguje škola v Sudbury Valley, jejímž modelem se inspirovalo přes padesát zařízení nejen v USA, ale také například v Dánsku, Japonsku, Izraeli nebo Německu. „Ty děti se stávají experty v tom, k čemu mají dispozice,“ řekla Nováčková.

Zkušenosti prý ukazují, že pokud se rozhodnou jít na běžnou střední nebo vysokou školu, jsou schopny se naučit na zkoušky během několika týdnů. „Když znají nároky, tak se to naučí velice rychle, protože se umějí učit, umějí se soustředit, vědí, co chtějí, a vědí, proč to dělají,“ vysvětlila. Uvědomuje si však, že kdyby se obdobný model měl rozšířit i v tuzemsku, znamenalo by to revoluci v myšlení lidí.

Aktuálním trendem je, že rodiče nespokojení s tradiční školou zakládají vlastní školy nebo se rozhodnou pro domácí vzdělávání. To může probíhat také tak, že se u skupinky dětí střídají nebo si najmou učitele. „To je řešení pro jednotlivé děti, ale není to systémové řešení,“ komentovala tyto aktivity Nováčková.

Facebookovou událost najdete tady.

Vyplňte jenom jestli kupujete na firmu.

Vyplňte jenom jestli kupujete na firmu.

Nebude zveřejněno na stránkách, potřebujeme pro případnou komunikaci s Vámi.

newsletter

Buďte první, komu od nás cca jednou měsíčně přistanou do schránky zprávy a další informace.

Vaše e-mailová adresa zůstává pouze u nás.

Kontakt

E-mail:

zuzka@slusnafirma.cz

 

Doručovací adresa:

Boženy Jandlové 3, Praha 4 – Komořany, 140 00

 

Fakturační údaje:

Tomáš Hajzler Boženy Jandlové 3, Praha 4 – Komořany, 140 00
IČ: 61026280 | DIČ: CZ7105263704

 

Bankovní spojení:

FIO banka, a. s. 2500405273/2010

Napište nám

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
×

Zůstaňme v kontaktu

Chcete-li od nás 1x za 4 - 8 týdnů zprávu o tom, na čem pracujeme, nechte na sebe kontakt. Díky!