Odznáček slušné firmy

Fair & Bio družstvo

Jsme sociální podnik, kde zaměstnáváme znevýhodněné lidi a pražíme fairtradovou bio kávu. Prosazujeme ekonomickou, sociální a ekologickou udržitelnost.

"Proč Slušná firma?"

Fandíme společensky prospěšné ekonomice. Proto podporujeme sdružování firem a organizací, kterým nejde jen o zisk, ale i prospěšnost lidem a přírodě. Usilujeme o rozvoj místní ekonomiky, komunit a důstojnou práci – nejen zapojením do fair trade, ale i u nás v ČR. Věříme, že je důležité spolupracovat, a proto jsme ve Slušné firmě aktivní.

Na čem stojí naše slušnost?

Výsledky dotazníku Index slušnosti. Proč těchto pět kategorií? Co vnímáme jako slušnost?

83%
Zdraví firmy
83%
Zaměstnanci
93%
Zákazníci
74%
Komunita
87%
Planeta
Fair&Bio družstvo

Férová káva je radost
Pražíme fairtradovou bio kávu ve středočeském Kostelci nad Labem: pro kavárny, firemní anebo domácí spotřebu. Je ručně balená osobami se zdravotním znevýhodněním, které práce naplňuje. A nám tak dělá radost nejen kvalitní férová káva, ale i samotné prostředí pražírny, kde s námi od samotného vzniku v roce 2013 spolupracují lidé s mentálním a fyzickým handicapem.

Fair&Bio družstvo

To pravé pro každého
Od našich zákazníků víme, že každému chutná káva jinak. K mání jsou 100% arabiky z Latinské Ameriky, Afriky a Asie jak tradičně upražené ve stylu italského espressa, tak ty světleji upražené, kde vynikají ovocné či květinové chutě – pro fanoušky Třetí kávové vlny. Nabízíme také kávové příslušenství, dárkové sety pro různé příležitosti anebo vybavení do kavárny či kanceláře.

Fair&Bio družstvo

Příběh naší kávy
Podporujeme spravedlivé nastavení obchodu a důstojnou práci, proto máme certifikaci Fairtrade. Záleží nám na naší planetě, proto je drtivá většina našich káv pěstována ekologicky. Ukazujeme cestu od pěstitelů ke spotřebitelům jako transparentní a nejkratší možnou. Jde nám o naši společnost, proto jsme se zapojili do sociálního podnikání a dáváme šanci k plnohodnotnému životu lidem, kteří ji zpravidla nedostávají.

Fair&Bio družstvo

Naši pracovníci
75 % našich zaměstnanců jsou osoby s mentálním, fyzickým anebo kombinovaným postižením a vyprávějí nám neuvěřitelné životní příběhy. Většina z nich je s námi stabilně, práce v pražírně totiž pro ně znamená hned několik benefitů najednou: finanční příjem, smysluplnou seberealizaci, mezilidské kontakty, zlepšení vlastních dovedností a vzdělávání. Absolvujeme společné workshopy a exkurze do podobně orientovaných podniků.

Fair&Bio družstvo

Podnikejme spolu
Nebojíme se zkoušet (staro)nové věci – pražírna funguje pod družstvem Fair & Bio, které je již svou formou od počátku své činnosti zaměřeno na udržitelné a demokratické podnikání. Družstevní forma podniku pro nás znamená transparentní a společné rozhodování i podporu sociální soudržnosti a prostor pro seberealizaci iniciativních jedinců. Hlásíme se tak k více jak 170-leté tradici družstevního podnikání v českých zemích, které v ničem nezaostávalo za průkopníky ze zemí Západní Evropy.

Fair&Bio družstvo

Jak fungujeme
Zaměstnanci i družstevníci vědí, jak si v podnikání stojíme, mohou se podle svých kapacit účastnit jak členských schůzí, tak se podílet na strategickém i jiném plánování. Kdo v pražírně nepracuje, má šanci ji navštívit nejen k ochutnávce káv, ale hlavně ke společné práci, setkávání a sdílení. Na podzim a před Vánocemi, kdy máme nejvíc v roce napilno, je pak každá ruka navíc dobrá při balení dárkových setů.

Fair&Bio družstvo

Spolupráce napříč kontinenty
Družstevnictvím také navazujeme na častou formu podnikání v oblasti fair trade - většina pěstitelů v tzv. rozvojových zemích zapojených do spravedlivého obchodu je právě organizovaná v kooperativách. Svépomocná ekonomická struktura jako je např. družstvo významně přispívá k udržitelnému rozvoji. A aby se kruh dodavatelského řetězce udržitelné kávy uzavřel, čas od času máme v pražírně možnost hostit i zástupce pěstitelských družstev z Latinské Ameriky a Afriky.

Fair&Bio družstvo

Mluvme spolu a síťujme se
Podílíme se na akcích pro veřejnost, kde propagujeme trvalou udržitelnost našeho žití. A to nejen na akcích Slušné firmy, ale mohli jste nás potkat na Férových trzích na Praze 8, slavnostech Férová Letná, Fórech potravinové suverenity, konferencích Jiná ekonomika je možná, Důstojná práce vytváří lepší svět anebo Podnikáme jinak. Jsme členem Asociace společenské odpovědnosti a Svazu českých a moravských výrobních družstev. Vyjíždíme do ciziny, kde se setkáváme s podobně orientovanými lidmi a organizacemi, účastníme se každoročních evropských kongresů sociální solidární ekonomiky. Zejména usilujeme o spolupráci napříč zeměmi Středovýchodní Evropy.

Fair & Bio družstvo

S čím nám můžete pomoci
Každá věc má svůj příběh. Někdo tomu říká dodavatelský řetězec, my ho nazýváme cestou. V našem případě cestou kávy. Někde někým byla vyprodukována, převezena, zpracována, zabalena. Proto podporujte takové výrobky a služby, kde je jasný původ a zaručen respekt k lidem a planetě. Preferujte lokální produkci od konkrétních pěstitelů, výrobců a dodavatelů. V případě věcí, které u nás nelze vyprodukovat, sáhněte po fairtradových a/nebo bio produktech, za které dostali pracovníci důstojně zaplaceno. Jako je naše káva.

Adresa

Fair & Bio družstvo
Sokolovská 50 
386 00  Praha 8
Mapa

Kontakty

Telefon: +420 734 178 197
E-mail: prazirna@fair-bio.cz
Web: www.fair-bio.cz

  

Základní fakta

Počet lidí: 12 + 23 družstevníků
Od kdy fungujeme: 2013
Místo působení: Kostelec nad Labem, Praha; celá ČR

Podívejte se na další společnosti

newsletter

Chcete-li zůstat v kontaktu, propojme se přes Facebook – Slušná firma nebo na sebe nechte kontakt a my vám občas pošleme email s informacemi z našeho snažení o změnu podnikání směrem k větší obecné prospěšnosti.

Je samozřejmostí, že vaše e-mailová adresa zůstává pouze u nás.

Aktuální newsletter si můžete prohlédnout zde.

Kontakt

E-mail:

zuzka@slusnafirma.cz

 

Doručovací adresa:

Zuzka Janglová, Slušná firma z.s.
Havelcova 123, 280 02 Kolín 3

 

Fakturační údaje:

Slušná firma, z.s., Boženy Jandlové 3, Praha 4 – Komořany, 140 00
IČ: 08391688

 

Bankovní spojení:

FIO banka, a. s. 2601683168/2010

Napište nám

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
×

Zůstaňme v kontaktu

Chcete-li od nás 1x za 4 - 8 týdnů zprávu o tom, na čem pracujeme, nechte na sebe kontakt. Díky!