Situace je vážná. Je třeba jednat. Každý z nás žijeme v několika životních rolích. Zde je to, co můžeme dělat v 5–6 základních bodech.
Za klíčové považujeme přestaňte sledovat, co pro nás vybírají algoritmy sociálních sítí nebo televize. Důležité je znovu se napojit na sebe a vyjasnit si skutečné příčiny současné krize. Jeden ovlivňujeme druhého, a tak největší dopad má, pokud se pro své okolí staneme inspirací. Základem je být opravdu dobrý v tom, co děláme… vědci ať proto bádají, novináři informují, zdravotníci uzdravují, učitelé vzdělávají,… Ten, kdo to umí s dětmi, ať je s dětmi, kdo umí organizovat lidi, ať nás organizuje, kdo miluje půdu, ať jde hospodařit, kdo programuje, ať svou dovednost využije k propojení a obohacení ostatních, kdo má sílu založit obchůdek u sebe v obci, ať ho založí… Kdo může, ať si vybere občanskou aktivitu, která je jeho srdci nejbližší, a společně s ostatními pak začne po zastupitelích požadovat potřebné změny. Kde to jde, je třeba vyrazit do ulic a využít další nástroje občanské angažovanosti. Kdo má nadání, ať vstoupí do politiky. Každý občan je zpravidla i sousedem. Globalizaci musíme vyvážit lokalizací. K tomu je znovu potřeba budovat „sociální kapitál“. Potřebujeme víc „andělů místa”. Ze vzájemně si cizích sousedů se znovu musejí stát lidé známí a blízcí, kteří si chtějí a mohou pomáhat.
Nakupujme u (skutečně) místních drobných podniků a o totéž žádejme své sousedy a přátele. Velmi funkční variantou jsou hromadné nákupy pro rodinu a sousedy. Cílem je, aby peníze zůstávaly doma a nekončily na offshorových účtech. Kromě toho pamatujme, že kupování nových věcí je až poslední možností, jak získat, co člověk potřebuje. A když už něco potřebujeme koupit, hledejme místní nezávislou variantu nebo ideálně jděme přímo za výrobcem. Otočme pyramidu konzumu na pyramidu soběstačnosti.
Snažme se žít tam, kde bydlíme. Budujme vztahy v rámci své pokrevní rodiny a sítě sousedů, neboť k výchově dítěte jsou potřeba minimálně tři pohodoví dospělí a věkově různorodá smečka. Nabídněte svou pomoc místní škole, školce či komunitnímu centru. Můžete uspořádat přednášku pro děti o nějakém vašem zájmu, vést kroužek, pomoci se školní zahradou, nastartovat klub spřátelených rodičů a sousedů či se zapojit do dalších mimoškolních aktivit. Škola se tak může stát přirozeným magnetem na lidi z obce či čtvrti. Mluvte s učiteli, řediteli i ostatními rodiči o tom, jak školu změnit z přípravky “konformních dělníků” v místo, kde děti žijí se vším všudy, kde se skutečně rozvíjejí a připravují na výzvy budoucnosti. V případě, že taková škola v místě vašeho bydliště chybí, potom ji na principech sebe-řízeného vzdělání založte.
Začněte tím, že si zodpovíte svoje „Proč?“ Zaměřte se na to, jak můžete vaším podnikáním přispět k řešení hrozeb, kterým čelíme, ideálně tak, abyste propojili a obohatili lidi, kterých se vaše podnikání dotýká. Mějte na paměti, že každé podnikání skládá účty pěti entitám. Sdílejte, v čem se vám daří tak, abyste inspirovali ostatní. Pokud se dostanete do potíží, řekněte si o pomoc: zákazníkům, fanouškům, zastupitelům. Podnikejte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Propojujte se s ostatními podnikateli v místě vašeho působení a přemýšlejte v čem si můžete pomoci. Souzníte-li s naším posláním, zapojte se do našeho spolku (zde).
Stavte mosty, ne ploty. Budujte důvěru, ne strach a nedůvěru. Podporujte jakékoli lokalizační snahy u vás v obci, důsledně se stavte dalšímu rozmachu centralizovaného byznysu, chraňte své místní podniky proti expanzi řetězců. Postavte se za přechod k dobrému životu v místě vašeho působení, propojujte se, s kým to jen půjde – jak na lokální, tak i národní a globální úrovni. Kdokoliv další cítí, že má pro politiku (od lokální po globální úroveň) vlohy, ať do ní, prosím, za nás ostatní vstoupí a zastupuje zájmy běžných lidí (ne korporací).
Využijte svého vlivu, schopností, peněz a/nebo fanouškovských sítí k podpoře občanských hnutí a prosazení potřebných změn. Bojkotujte obory, které devastují planetu a lidské životy, jako například fosilní průmysl. Postavte se green-, good- a jinému –washingu, které zakrývají skutečnou podstatu problému, odvádějí naši pozornost a plýtvají drahocenným časem. Děkujeme!
Komunita firem a neziskovek usilující o změnu toho, jak se u nás podniká a pracuje: Od jednostranné kumulace zisku a externalizace škod, k obecné prospěšnosti a zodpovědnosti.
E-mail: zuzka@slusnafirma.cz