náš příběh

od svobody ke slušnosti

Od svobody přes zodpovědnost

Jako děti jsme dělali pouze to, co nás zajímalo. V dospělosti se nás ale skoro devět z deseti věnuje práci, ke které nemáme vztah. Místo, abychom žili, většinu času na život pouze vyděláváme.

Začal jsem si tohoto rozporu všímat.

Zjistil jsem, že hlavní příčinou této „epidemie nechuti do práce“ a mrhání talentem je nedostatek svobody: 1. svobody být tím, kým člověk opravdu je; 2. svobody věnovat se tomu, čemu se člověk věnovat chce; 3. svobody trávit dostatek času s blízkými lidmi.

Svobodná firma

Tak vznikla “Svoboda v práci” jako hnutí za svobodnější pracovní prostředí a s ním konference Svoboda NaŽivo, nakladatelství Peoplecomm, přednášky, workshopy, články, videa, práce s médii a profesní setkávání.

Svoboda si sama o sobě ale nevystačí: Existuje mnoho firem s vymazlenými kancelářemi se svobodnými zaměstnanci spolu-rozhodujícími o tom, co, kdy, kde, jak budou dělat, ale přitom tím, co dělají, ničí lidské zdraví a přírodu nebo takové podnikání podporují jako dodavatelé či zákazníci. Nejlepším příkladem většinového pojetí svobody je postoj českého kuřáka. Slovy velkého bojovníka za svobodu kouření „Dneska nám zakážou kouření a zítra někdo přijde s tím, že vypít deset piv denně je nesmysl. Nebo proč vlastně souložit, když to není za účelem zplození potomka. Teď se tomu smějeme, ale jenom do chvíle, než se z toho zrodí nový totalitní režim. “

Svoboda je tedy výhradně můj zájem, mé potřeby a touhy. Každý ať si hlídá to své.

Zodpovědná firma

Jenomže… člověk jako stádní jedinec může být svobodný (a dlouhodobě přežije) pouze tehdy, pokud se naučí ctít svobodu druhých. Tomuto respektu k právům ostatních říkáme zodpovědnost. Svoboda je nám vrozená a sama se dere ven: Vězni od nepaměti utíkají z vězení, utlačování se bouří, omezované děti pláčou. Zodpovědnost je ale něco, co se učíme.

My lidé máme za sebou přes deset tisíc let důrazu na poslušnost, kdy nad-řízený předepisoval pod-řízenému, co smí a co nesmí. Byli jsme loutkami. Úkolem loutek bylo vykonat povinnost. Loutkař je ovládal kombinací cukru a biče. Nešlo o svobodu a zodpovědnost proto nebyla třeba. Vystačili jsme si s poslušností. Zodpovědnosti tak nebylo kde se učit. Většina z nás neví, co to je.

Zkraje 21.století začalo být zřejmé, že naše pojetí svobody si začíná vybírat stále viditelnější daň, ať už na přírodě nebo na lidech.  Zodpovědnost se musí stát klíčovou kompetencí. Ve světě podnikání se to synonymy zodpovědnosti hemží: společenská odpovědnost, společenský dopad, udržitelnost, sociální podnikání, CSR (Corporate Social Responsibility),… Ve valné většině velkých firem je to však jen další nástroj maximalizace zisku pro vlastníky a se skutečnou odpovědností má pramálo společného.

Slušná firma

Ve většině menších firem má snaha o zodpovědnost formu obyčejné lidské slušnosti – snahy chovat se slušně jeden k druhému, věnovat se tomu, co druhým skutečně prospívá a minimalizovat škody na lidském zdraví a životním prostředí. Podstatou slušnosti je zde to, co najdeme ve světových náboženstvích pod termínem “Zlaté pravidlo”: “Chovej se k druhým tak, jak chceš aby se chovali oni k tobě.” Slušnost či Zlaté pravidlo považujeme za základ proto, aby firma mohla v 21.století prosperovat a přežít. A my ostatní s ní.

Naši snahu přispět ke změně toho, jak se u nás podniká jsme začali svobodou. Dalším krokem byla zodpovědnost tak, abychom skončili u zlatého pravidla. Jsme přesvědčeni, že pouze takové podnikání je udržitelné, tj. že se udrží i v budoucnosti.

 

newsletter

Chcete-li zůstat v kontaktu, propojme se přes Facebook – Slušná firma nebo na sebe nechte kontakt a my vám občas pošleme email s informacemi z našeho snažení o změnu podnikání směrem k větší obecné prospěšnosti.

Je samozřejmostí, že vaše e-mailová adresa zůstává pouze u nás.

Aktuální newsletter si můžete prohlédnout zde.

Kontakt

E-mail:

zuzka@slusnafirma.cz

 

Doručovací adresa:

Zuzka Janglová, Slušná firma z.s.
Havelcova 123, 280 02 Kolín 3

 

Fakturační údaje:

Slušná firma, z.s., Boženy Jandlové 3, Praha 4 – Komořany, 140 00
IČ: 08391688

 

Bankovní spojení:

FIO banka, a. s. 2601683168/2010

Napište nám

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
×

Zůstaňme v kontaktu

Chcete-li od nás 1x za 4 - 8 týdnů zprávu o tom, na čem pracujeme, nechte na sebe kontakt. Díky!