Slušná Firma

Mini-konference Nerůst jako alternativa růstového kapitalismu

Čas: 10. 11. 2021 13:00 – 19:00
10-11-2021 13.00 10-11-2021 19.00 Europe/Prague Mini-konference Nerůst jako alternativa růstového kapitalismu Komunitní centrum a zahrada Kotlaska false
Místo: Komunitní centrum a zahrada Kotlaska
Půldenní konference z cyklu “Exkurze do budoucnosti”, kterou jsme uspořádali ve spolupráci se skupinou Nerůst. Věnovali jsme se nerůstu (z anglického “degrowth”), což je hnutí, které kritizuje dnešní posedlost ekonomickým růstem s drastickými dopady na přírodu a kvalitu lidských životů a nastiňuje alternativu, kterou je ekonomika postavená na autonomii, lokalizaci, péči a solidaritě.
Konference pro kohokoli, kdo chce pochopit širší souvislosti fungování moderní společnosti, příčin a řešení našich dnešních problémů.  

Konference již proběhla.

Přednášky jsme zaznamenali a videa si můžete pustit níže nebo přímo na našem Youtube


Fotogalerie

O co jde?

Ekonomický růst je dnes stále ještě hlavním cílem většiny všech světových vlád i korporací. Trvale rostoucí HDP je pak tím, co má lidem zajistit blahobyt a šťastný život. Růst má vyřešit i většinu krizí, kterým aktuálně čelíme, od covidové až po tu klimatickou. Tento systém vyžaduje, aby lidé nakupovali spoustu věcí, které nepotřebují a nechtějí, a navíc ještě, aby jich kupovali rok od roku stále víc jen proto, aby se celý systém nezhroutil. Stále většímu počtu lidí začíná být jasné, že HDP měří vše, jen ne to, na čem v životě opravdu záleží. Posedlost růstem nás dostala do nejhlubší krize, ve které kdy lidstvo bylo. Podle mnoha studií (aktuálně například nejnovější zpráva IPCC či dlouhodobá studie planetárních limitů) jsme již překročili únosnou míru zátěže ekosystémů a čas, který nám zbývá, pokud chceme odvrátit ty nejtemnější scénáře, se už nepočítá na desetiletí, ale jen na poslední měsíce a roky. Změna ekonomického systému je jednou ze základních věcí, které se musí změnit. Je třeba přejít od ekonomické globalizace k lokalizaci – k ekonomice, jejímž smyslem bude uspokojování potřeb všech lidí na Zemi, při vzájemném respektu planetárních limitů. Jak funguje současný ekonomický systém a jak by mohla vypadat jeho alternativa – to budeme probírat během tohoto důležitého setkání.

Kdo vystoupil?

Tadeáš Žďárský
Zelený růst a nerůstová společnost
 
Eva Fraňková
Nerůst a lokalizace
 
Jožka Patočka
Sociálně-ekologická transformace a peněžní systém
 
Anna Kárníková
Jak růst v nerůstu – zkušenosti z Hnutí DUHA
 
Arnošt Novák
Nerůst a strategie společenské transformace
 
Adam Čajka
Nerůst a nerovnoměrný rozvoj světa