Slušná Firma

Mini-konference Alternativní měny

Shop local
Čas: 12. 5. 2022 13:00 – 19:00
12-05-2022 13.00 12-05-2022 19.00 Europe/Prague Mini-konference Alternativní měny Komunitní centrum a zahrada Kotlaska false
Místo: Komunitní centrum a zahrada Kotlaska

Alternativní měny aneb osvědčený způsob, jak podpořit místní podniky a nastartovat místní ekonomiku.

Valná většina směny dnešního zboží probíhá prostřednictvím centrálně vydávaných měn, za jejichž používání platíme úrok a které odčerpávají finanční hodnotu z našich domovů do centrál firem, u kterých nakupujeme. Covid velké centralizované firmy ještě posílil a velké množství těch místních zkrachovalo. Z historie známe řadu případů, kdy místní měny dokázaly doslova nastartovat místní ekonomiky, zajistit pracovní místa, řešit sociální problémy v obci a pomoci místním podnikům i lidem bohatnout.

Akce již proběhla. Fotografie si můžete prohlédnout zde. Záznam přednášek a následné debaty budeme postupně publikovat na našem Youtube.

Videa

Fotogalerie

 

Tímto setkáním navazujeme na minikonferenci s tématem Nerůst a pokračujeme v hledání alternativ ekonomického systému. Jako řečníky zveme lidi, kteří mají v Česku a na Slovensku se zaváděním a řízením místních měn zkušenost s prosbou, aby se s námi o své know-how podělili. 

K lepšímu pochopení problematiky si přečtěte o dvou historických případech zavedení místní měny a podívejte se na film Zázrak z Wörglu.

Program

13:00 – 13:15 Zahájení

13:15 – 13: 45 David Sulík

Základné rozdelenie a princípy alternatívnych mien

13:45 – 14:15 Daniel Bezányi 

Lokální měny v praxi

14:15 – 14:45 Přestávka

14:45 – 15:15 Juraj Hipš

Lokální měny Jež (Zaježová) a Živec (Zvolen, Bratislava), co se povedlo a čemu předejít

15:15 – 15:45 Jakub Lanc

Propojenost lokálních měn s kryptoměnovými systémy a regenerativní financování

15:45 – 16:15 Eva Hauserová a Michal Knížek 

Zkušenosti z PraLETSu

16:15 – 17:15 Přestávka

17:15 – 18:45 Panelová diskuse

V panelu zasednou všichni přednášející a navíc také Michal Kristýnek z LETS Jesenicko a Petr Jelínek, který je aktivní v družstevní činnosti a svépomocných organizacích jako je o.s. Horní mlýn a LETS Brno.

Řečníci

David Sulík

David je ekonóm, pracuje vyše 27 rokov v bankovníctve. Je autorom kníh Duch sveta (2009), Zodpovedná spoločnosť (2010), Sociálna trojčlennosť (2012), Sociálna trojčlennosť II (2017), v ktorých sa zaoberá geopolitikou, históriou so zameraním na USA, Rusko a Európu, spoločenskými konceptmi a politologickými teóriami, prognostikou a skúmaním princípov a konceptov priamej demokracie, slobodným vzdelávaním a kultúrnym životom a ich syntézou v podobe konceptu sociálne udržateľného a spravodlivého spoločenského a ekonomického systému – sociálnej trojčlennosti. Zaoberá sa aj alternatívnou ekonomikou. V rámci alternatívnej ekonomiky sa zaoberá najmä analýze neudržateľnosti súčasného finančného systému postaveného na dlhu a jeho nahradením novým ekonomickým systémom ako aj prvkami alternatívnej ekonomiky ako sú družstvá, etické bankovníctvo, alternatívne meny, ekonomická demokracia a pod. K daným témam už niekoľko rokov vedie prednášky a diskusie.
Daniel Bezányi

Daniel Bezányi

Daniel se narodil v roce 1972 v Praze, je ženatý a má tři děti. Tématu fungování peněžního sytému a podstaty peněz se věnuje dlouhodobě a veřejně na toto téma začal přednášet v roce 2008. Na to navázala témata regionálních měn a dále sociální ekonomiky, družstevnictví, kampeliček, sociálního bankovnictví, trvale udržitelného života, trojčlennosti sociálního organismu a další. V roce 2009 vedl projekt vzniku alternativní měny, která od té doby stále prakticky funguje na jarmarcích a pro edukační účely na ZWŠ v Jinonicích. Spoluinicioval vznik dvou studijních a pracovních skupin na toto téma nazvaných Sociální situace dneška. Lektoroval vzdělávací předmět Etická ekonomika a předmět Politika, ekonomika a kultura v rámci The School for Transformative Leadership na Univerzitě Palackého v Olomouci. Provozuje praxi v psychosociálním a psychoterapeutickém poradenství. Věnuje se lektorské, přednáškové i publikační činnosti. Pracuje s rodiči a dětmi základních škol na tématu problematiky vlivu informačních a komunikačních technologií a primární prevence. Vystudoval střední elektrotechnickou průmyslovou školu a po maturitě (1990) se v polistopadovém čase stal podnikatelem a podniká dodnes. Díky manažerské práci se postupně dostal k makroekonomickým, politickým a kulturním otázkám, které ho postupně vedly k filosofickým a sociálním tématům. To vyústilo studiem na Pražské vysoké škole psychosociálních studií, psychoterapeutickým výcvikem a následným prohlubujícím studiem na Akademii sociálního umění TABOR zaměřeným na anthroposoficky orientovanou psychologii.

Jakub Lanc

Po studiu informatiky a psychologie v Brně Jakub spoluzaložil peer projekt s názvem „Užitečné rozhovory: Mezi psychoterapií a hospodou“, do projektu se zapojili mladí psychologové a zkušení praktici. Při bádání po odpovědi na otázku: „Jak zajistit udržitelnost projektu?“, objevil svět komodit a komplementárních měn. Od té doby uspořádal několik akcí v této oblasti (např. konferenci „Rebooting the Web of Trust #09“ nebo hackathon Holochain). Vyučuje také kurz („Commons, P2P a digitální identita“) na KISKu Masarykovy univerzity. V současné době zkoumá potenciál komplementárních měn pro města, učí se vyvíjet na Holochainu a piplá se s herním prostředím pro experimentování s designovými vzory typu current-see. Je také členem FreeCircle, kde jeho role osciluje mezi knihovníkem, začínajícím designérem current-see a architektem vzdušných zámků.
Eva Hauserová

Eva Hauserová

Původem bioložka, kterou vždycky zajímalo psaní, zahradničení, životní prostředí a spekulace o tom, jak by mohla lidská společnost fungovat na úplně jiných základech a s odlišnými hodnotami. Ve svém spisovatelském působení prošla scifistickým, feministickým a konečně environmentálním obdobím. Živí se překládáním z angličtiny, editacemi a trochu také navrhováním přírodních zahrádek. V současnosti dokončila třetí díl Encyklopedie soběstačnosti, kterou vydává nakladatelství Triton. Ekovýchovu v praxi si užívá se svými třemi vnoučátky. Eva má webové stránky www.hauserova.cz a www.prirodni-zahradky.cz.

Michal Knížek

Baví a živí ho geodézie, je geodet. V souvislosti s lokálními měnami je od roku 2015 členem pražského Praletsu. Společně s Evou Hauserovou (taktéž z Praletsu) by se s vámi rád podělil o svoje postřehy a zkušenosti z praletsího obchodování. Stejně tak se těší na obohacení se novými informacemi z ostatních systémů.