Jak si vytvořit práci tak, aby byla postavená na vašich přednostech, do života vám přinesla radost a pomohla zmírnit dopady rostoucích cen
Práce postavená na vašem talentu, zájmu a potřebách druhých. Jak si takovou práci vytvořit, aby vás těšila a uživila a druhým, aby sloužila. (Práce v duchu worskshopu Důlek a knihy Ve svém živlu).
PROČ?
Práce je dnes zaměstnáním, přitom se ale jedná o dvě zcela rozdílné kvality – pochopit ten rozdíl mění životy. Zaměstnání jako forma obživy se proměňuje tempem, které bere dech. Fenomén zbytečné a přeplacené „práce na hovno“ na straně jedné a „prekarizované práce“ ohrožuje rostoucí počet lidí, stejně tak klesající reálné příjmy mnohých z nás. Do toho dechberoucí tempo automatizace a s ní související mizející zaměstnání…
CO?
Otázku, kterou si v této přednášce kladu je “Peníze, nebo život?” a kromě úvodních souvislostí se snažím ukázat hlavní principy nové práce tak, aby podporovala koncept aristotelovského dobrého života a pomohla vymanění se z otroctví složenek a rostoucích cen.
PRO KOHO?
Přednáška je vhodná pro kohokoli, kdo chce více žít a méně “na život vydělávat”. Pro lidi, kteří potřebují nakopnout ve vytvoření si nové práce. Pro lidi, kteří cítí, že se v životě ztratili, chtějí se osvobodit a být více tím, kým jsou.
Přednáška již proběhla. Fotografie si můžete prohlédnout zde. Záznam si můžete pustit na videu níže.
ŘEČNÍCI
Tomáš Hajzler
Tomáš se profesně věnuje tématu práce a budoucnosti podnikání. Do Česka přinesl hnutí Svoboda v práci, koncepci svobodné firmy, a spoluzaložil společenství organizací Slušná firma a PeopleComm, které vede s vizí nejekologičtějšího evropského nakladatelství, to vše s cílem přispět ke změně způsobu, jakým se v Česku a na Slovensku podniká a pracuje. V pražských Modřanech spoluzaložil skupinu „KPZ“ a v Praze pak stál u zrodu prvního českého spolkového potravinového obchodu „Obživa“. Je spoluautorem projektu „Zpátky k jídlu“, podporuje české Zero waste hnutí a jako dobrovolník pomáhá ve školách svých dětí.
Program
16:30
17:00
18:30
Otevíráme
Přednáška
Společná diskuse
16:30 Otevíráme
17:00 Přenáška
18:30 Společná diskuse