Proč a jak nastavit firmu tak, aby lidé nemuseli být zdroji, ale lidmi, kteří se podílejí na něčem větším než jsou oni sami
Jak to v organizaci nastavit, aby lidé uvnitř mohli být lidmi a spolu-rozhodovat o fungování celku. Principy a praktiky nehierarchického uspořádání organizace, která existuje proto, aby měnila svět (ne proto, aby obohatila vlastníky). Jak takové firmy budovat a vést – v duchu Slušná firma & Svoboda v práci.
PROČ?
Ve 20.století bylo pro úspěch v práci třeba poslušnosti, píle a znalostí. Dnes je to stále častěji kreativita, samostatnost a zápal. Školy, instituce, podniky fungují stále na principech mocenských, byrokratických hierarchií, kde jsou lidé zdroji. Smyslem většinové firmy je stále kumulace zisku pro vlastníky, ne vyšší smysl. Do toho sílící krize, které jsou často přímým důsledkem toho, jak se dnes podniká. Je třeba se posunout ve vývoji dál a organizace přebudovat tak, aby lidé mohli být opět lidmi a společně tak stavěli organizace, které řeší problémy doby, v které žijeme.
CO?
Kromě úvodních souvislostí je hlavním cílem probrat základní principy toho, jak stavět „svobodné“ a tzv. tyrkysové organizace – většinu na konkrétních příkladech (jiných firem).
PRO KOHO?
Přednáška je vhodná především pro lidi, kteří chtějí humanizovat/osvobodit své organizace (i sebe sama). Ideální je pro podnikatele i kohokoli, kdo má ve svých organizacích i rozhodovací pravomoc.
ŘEČNÍCI
Tomáš Hajzler
Tomáš se profesně věnuje tématu práce a budoucnosti podnikání. Do Česka přinesl hnutí Svoboda v práci, koncepci svobodné firmy, a spoluzaložil společenství organizací Slušná firma a PeopleComm, které vede s vizí nejekologičtějšího evropského nakladatelství, to vše s cílem přispět ke změně způsobu, jakým se v Česku a na Slovensku podniká a pracuje. V pražských Modřanech spoluzaložil skupinu „KPZ“ a v Praze pak stál u zrodu prvního českého spolkového potravinového obchodu „Obživa“. Je spoluautorem projektu „Zpátky k jídlu“, podporuje české Zero waste hnutí a jako dobrovolník pomáhá ve školách svých dětí.
Program
16:30
17:00
18:30
Otevíráme brány
Přednáška
Společná diskuse a závěr v 19:00
16:30 Otevíráme brány
17:00 Přenáška
18:30 Společná diskuse a závěr v 19:00