Alucha

Alucha

typ organizace:

OSVČ

kdo jsme?

Jsem Alena a už je to nějakých pár let, co jsem naprosto propadla látkovým vložkám. Slova jako udržitelnost, ekologie, šetrnost, soběstačnost, minimalizmus, láska k půdě, vodě a vůbec všemu živému, nejsou v mém životě jen prázdné pojmy. A látkové vložky do toho všeho krásně zapadají. Jsem také mámou tří dětí. Zajímám se o permakulturní pěstování a přírodní stavitelství. Každodenní výzvou je efektivní využívání prostoru, ať už jde o to, jak se navzájem nepozabíjet v panelákovém bytě, jak vypěstovat co nejvíce na 3,5 m2 balkonu nebo jak navrhnout na 40m2 funkční domek pro pětičlennou rodinu a psa. Ráda krmím náš kompost a těším se co předvede další sezonu. A kdybych se právě teď měla rozhodnout co chci dělat, tak si založím kopřivovou farmu, protože miluji kopřivu ve všech jejích podobách od listů, přes jíchu, kopřivová semínka až po textilní vlákna, která z ní lze získat.

co je náš sen?

Vlastně jen tak spokojeně žít. Dělat práci, co mě baví, být obklopená lidmi, které mám ráda a nedělat něco co nechci, ale musím.

na jaké jsme misi?

No přeci na látkové! Věřím, že krásná, barevná, spolehlivá a pohodlná látková vložka má velkou moc a dokáže změnit postoj ženy k vlastní menstruaci. Barvy a vzory jí vylepší náladu a zlepší den. Stejně jako krásné šaty dodají ženě sebevědomí, tak to dokáže i spolehlivá látková vložka. Přeji si, aby ženy přestaly brát menstruaci jako něco otravného, ale přijaly ji jako součást jejich života a ukazatel jejich cykličnosti a zdraví. A látkové vložky mají v tomto velkou moc! Častokrát mi ženy píší, že se díky mým látkovkám na svoji menstruaci poprvé v životě těší.

proč „Slušná firma"?

Protože v komunitě je síla a já se ráda přidám do společenství lidí, kteří vyznávají stejné hodnoty a mají podobný cíl.

jaké jsou naše hodnoty?

Neškodit. A to ani sobě, ani přírodě. Naopak udělat maximum pro to, aby mé výrobky byly ekologické a udržitelné a přesto zapadly do dnešní uspěchané doby. A protože jsem sama sobě šéfkou a nikomu dalšímu se nezodpovídám, nemusím a nechci dělat kompromisy. Chci aby mé látkovky byly poctivě zpracované z kvalitních materiálů a při jejich výrobě nevznikal zbytečný odpad. Věřím, že my všichni i všechno kolem nás je energie. Snažím se co nejméně používat energii elektrickou a naopak co nejvíce tu svoji a spolu s energií granátů zašitých uvnitř látkových vložek a energií starého šicího šlapacího stroje ji předávat dalším ženám.

naše kultura

Férovost, transparentnost a rovnoprávnost. Chovat se k druhým, k sobě i k přírodě nejlépe jak můžu a dovedu.

co nabízíme?

Ručně šité látkové vložky pro jakoukoliv sílu menstruace, od nejmenších intimek až po půlmetrové “Meganky pro klidnou noc”. A protože látkovky nejsou “bílá nuda”, najdete u mně vložky různých barev, vzorů a tvarů. Pro mladé dívky jsem navrhla látkovky ve tvaru kočičky, medvídka nebo zajíčka, abych jim vstup "mezi ženy" co nejvíc zpříjemnila. Na co jsem ale opravdu pyšná, protože je to “Alušina specialita”, jsou Klenotky®. Jde o látkové vložky, uvnitř kterých jsou zašité malé kamínky granátu. Granátu jsou přisuzovány vlastnosti, které ve spojení s látkovou vložkou mají blahodárný vliv na průběh a stav menstruace.

v čem se snažíme zvyšovat kvalitu života?

Po mnoho generací byla menstruace tabu, o kterém se nemluvilo. Menstruační pomůcky našich babiček a maminek nebyly spolehlivé a ženy s nimi zažily nejednu pernou chvilku. S vynálezem obyčejné bílé jednorázové vložky s křidélky a menstruačního tamponu to vypadalo, že máme vyhráno, jenže ouha, postupem času se zjistilo, že tyto pomůcky nejsou pro naše zdraví nejlepším řešením. Jakkoliv látková vložka vypadá jako krok zpět, protože látku znaly už naše babičky, jde o pomůcku příštího tisíciletí. Proč si to myslím? Jednak se nezasouvá do těla a nebrání tak fyziologickému odtékání menstruační krve. Je prodyšná a ze zdravotně nezávadných materiálů, častokrát tak zbaví svoji nositelku vleklých obtíží s různými záněty a kvasinkovými výtoky. Je spolehlivá i pro ženy se silnou menstruací. A hlavně, hlavně je neskutečně pohodlná a krásná, takže je radost ji používat.

v čem se snažíme prospívat planetě?

Vím, že textilní průmysl chrlí nadbytek výrobků, které se často stanou odpadem dřív, než se vůbec dostanou na pulty obchodních řetězců. Já mám nejraději, když si žena napíše, jaké má ráda barvy nebo vzory a já jí ušiji látkovou výbavu přesně na míru. Tak vím, že to co vyrábím nebude nikde ležet, ale jde ke konkrétní ženě nebo dívce.
Jedna látková vložka nahradí více než 130 kusů jednorázových pomůcek, které by se na skládkách rozkládaly stovky let. Díky tomu, že látkové vložky často ženám slouží déle než 10 let, ušetří se jejich používáním obrovské množství odpadu, ale také obrovské množství energie a materiálů, které by byly potřeba na výrobu jednorázových vložek a tamponů.
Při výběru materiálů dávám přednost látkám a nitím s certifikátem GOTS, který zaručuje šetrnější pěstování i zpracování původní suroviny (nejčastěji bio bavlny), stejně jako její barvení a pracovní podmínky zaměstnanců v celém procesu výroby. Dále šiji z ústřižků běžných certifikovaných bavlněných látek, které získávám od spřátelených výrobců dámského oblečení a které by jinak v jejich výrobě skončily jako textilní odpad. Na rozdíl od výroby oděvů stačí na ušití jedné látkovky i malý kousek látky a mě stejně nejvíc baví šití malých limitovaných edicí, které často neobsahují ani 6 stejných kousků látkových vložek.

jak nám můžete pomoci?

Přemýšlíte, jesti by pro vás látkové vložky nebo Klenotky® byly vhodné? Není nic jednoduššího než je vyzkoušet a pokud si je oblíbíte, říci o nich kamarádkám a ženám ve vašem okolí.

Fakta:

Počet lidí: 1
Odkdy fungujeme: 2016
Místo působení: Olomouc

Kontakt:

Adresa: Jílová 533/10
Telefon: +420 732 208 551
E-mail: alucha@alucha.cz
Web: www.alucha.cz