Maříž, autorská originální keramika

Maříž, autorská originální keramika

typ organizace:

s.r.o.

kdo jsme?

Jsme malá řemeslná manufaktura a restaurace na pomezí Čech, Moravy a Rakouska v bývalém pohraničním pásu. Vyrábíme ručně točenou a autorsky malovanou keramiku, vaříme z lokálních surovin a obnovujeme vysídlené a zdevastované pohraničí. Našim cílem je ekonomická, sociální a ekologická udržitelnost firmy a záchrana takřka zaniklé vesnice.
Podnik Maříž založil v roce 1991 ak.mal. Kryštof Trubáček, který tím svou keramickou tvorbu zakotvil na konkrétní místo. Jeho vizí byla od počátku záchrana vysídlené vesnice, která mu svým duchem učarovala a vytvoření harmonického udržitelného prostředí pro kreativní autorskou tvorbu v čisté přírodě.

co je náš sen?

Vlastně chceme pořád to stejné – ráj. Zní to přehnaně ale co jiného je radost z kreativní práce v krásném přírodním prostředí, dýchat čistý vzduch a jíst lokální čisté suroviny uvařené v naši restauraci, vidět smysl v tom co dělám pro ostatní, vzájemná inspirace i inspirace navenek a bonusem je zbavení se existenčního strachu… Chceme se připojit k hlasům, které už mají dost toho starého rabování zdrojů přírodních i lidských. Chceme zde v kraji být třeba něco jako mateční krystal, kolem kterého bude krystalizovat společnost spolupracující, prosociální, ohleduplná, využívající lokální zdroje a svobodná.

na jaké jsme misi?

Naší misí je:
- perspektivní pracovní příležitost spojená s rekvalifikací především pro mladé znevýhodněné lidi (NEETs) a tím jejich udržení v regionu.
- obnova takřka zaniklé obce včetně její kompletní infrastruktury
- propojování podobně udržitelně a ekologicky smýšlejících lidí v regionu a přenos nových postupů a zkušeností z centra (Praha) na venkov.
- přeshraniční spolupráce s Rakouským Waldviertlem – krajem, který je v rámci Rakouska podobně na periferii zájmu.

proč „Slušná firma"?

Protože zcela souzníme s indexem evoluce Slušných firem. Protože nechceme vytěžovat ale obohacovat. Protože nevěříme, že jediným smyslem podnikání je zisk. Protože chceme žít Nový příběh. Protože našim cílem je ekonomická, sociální a ekologická udržitelnost firmy a záchrana takřka zaniklé vesnice.

jaké jsou naše hodnoty?

Kreativita a slušnost. Jak to vyjádřil zakladatel Maříže Kryštof Trubáček: "Pozitivní náboj, osobitá stylizace, humor, tajemství, sny, fantazie, zdálky rozeznatelný rukopis. Co neděláš srdcem, ani nedělej, to nemá smysl." Slušnost k sobě navzájem , svému okolí, přírodě, našim předkům i těm co přijdou po nás.

naše kultura

Nejdůležitější je pro nás pozitivní přístup. Nemáme klasickou hierarchii ale snažíme se již od počátku fungovat pokud možno na bázi spolupráce a samořízení (holakraticky). Kde to jen trochu jde nemáme pevnou pracovní dobu od - do a snažíme se aby nám bylo spolu dobře-

co nabízíme?

Vyrábíme ručně točenou a autorsky malovanou keramiku Maříž®, každý kus je jiný, každý kus je originál. V Maříži může každý návštěvník také zažít čirou radost z tvoření a namalovat si sám svůj hrnek, misku nebo jiný kus keramiky. V naší restauraci pečlivě dbáme na kvalitu surovin, proto se snažíme spolupracovat hlavně s místními bio pěstiteli a výrobci. Menu se pravidelně mění dle sezóny a dostupných čerstvých surovin.

v čem se snažíme zvyšovat kvalitu života?

Radostí z tvoření a budováním dobrých vztahů navzájem i navenek. Ať už jde o keramiku nebo restauraci, baví nás tvořit a hledat nové barvy , tvary, chutě a vztahy a to pokud možno z místně dostupných surovin a s místními lidmi.

v čem se snažíme prospívat planetě?

V maximální možné míře používáme recyklované suroviny, nekupujeme obalový materiál, používáme jen ekologické čistící přípravky, nakupujeme od místních firem a farem a vyhýbáme se spolupráci s korporacemi. Nekupujeme nový nábytek ale repasovaný nebo vyrobený z již jednou použitého dřeva. Nakupujeme od biofarmářu, pečeme si vlastní chleba bez konzervantů.

jak nám můžete pomoci?

Navštivte nás a chovejte se pozitivně a ohleduplně. V Maříži nejsou veřejně sítě jako je kanalizace, vodovod nebo rychlý internet. Všechno toto jsme museli vybudovat a někdy se něco může porouchat, obzvláště při nešetrném zacházení. Dejte přednost pravému autorskému originálu Maříž před jeho napodobeninami.

Fakta:

Počet lidí: 15 - 25
Odkdy fungujeme: 1991
Místo působení: Maříž, Slavonice, Praha

Kontakt:

Adresa: Maříž 21; 378 81 Slavonice
Telefon: 384 493 337
E-mail: mariz@keramika-mariz.cz
Web: www.keramika-mariz.cz