RespON

RespON

typ organizace:

zapsaný spolek

kdo jsme?

Jsme skupina mladých dobrovolníků. Usilujeme o pozitivní změnu pro životní prostředí a komunitu, zejména konzultacemi a akcemi (prezentace, workshop) na zvyšování povědomí o udržitelnosti. Zaměřujeme se na odpovědnost firem a udržitelnou transformaci firem i jednotlivců. Snažíme se inspirovat lidi tak, aby se z nich stali „agenti/motory změny k udržitelnosti/odpovědnosti“. Zorganizovali jsme různé akce a natočili videa a podcasty s cílem zvýšit povědomí o tom, jak mít (co nejsnadněji a prakticky) menší negativní dopad na životní prostředí. Zkoušeli jsme také motivovat různé hráče, aby redukovali plastový odpad vytvářený na veřejných místech, konzultovali jsme sdílenou lednici s jednou částí Prahy, vytvořili jsme výstavu a také webovou stránku jako zdroj informací týkajících se udržitelnosti pro firmy i jednotlivce. 

co je náš sen?

Chtěli bychom postupně zlepšovat povědomí o udržitelnosti/odpovědnosti organizací a jednotlivců v České republice, aby docházelo k transformaci a inspirování dalších, žít, pracovat a rozhodovat se více odpovědně: Odpovědně k životnímu prostředí, společnosti, komunitám a obecně ke světu, ve kterém žijeme.

na jaké jsme misi?

Snažit se mít co nejpozitivnější dopad na životní prostředí a komunitu. Včetně toho, že se snažíme ovlivňovat co nejvíce lidí a organizací, aby se o to snažili též. Pro dobro přírody i lidí, kteří jsme její součástí.

proč „Slušná firma"?

Rádi spolupracujeme se spřízněnými organizacemi i jednotlivci. Fandíme organizacím, které jsou udržitelné a fér, a rádi jsme s nimi ve spojení.

jaké jsou naše hodnoty?

Udržitelnost, integrita, otevřenost, tolerance.

naše kultura

Naše kultura je vstřícná a otevřená všem dalším dobrovolníkům i spolupracujícím organizacím i jednotlivcům 😊. Rádi vidíme a potkáváme na našich akcích lidi, kteří se chtějí v udržitelnosti (jak své ve volném čase, tak v práci) posouvat dál, a moc rádi se je v tom snažíme inspirovat. Někdy je take naše kultura mezinárodní (zejména podle toho, zda zrovna máme nějakého dobrovolníka z ciziny).

co nabízíme?

Konzultace firmám, organizacím i jednotlivcům v oblasti udržitelnosti. Akce (online i osobně) zaměřené na udržitelnost týkající se životního prostředí, zejména: Večery udržitelnosti (s promítáním dokumentárního filmu na dané konkrétní téma a burzou ekologických neziskových organizací či sociálních firmiček či debatou), Odpoledne udržitelnosti, Workshopy na výrobu DIY přípravků (drogerii a kosmetiky) do domácnosti – pro snížení používání chemikálií v domácnosti i na tělo a snížení používání nových plastů vyráběním do nádob, které již doma každý má, prezentace (např. o agentech změny v udržitelnosti). Organizujeme Čtenářský klub zaměřený na knihy týkající se udržitelnosti (Sustainability Reading Club). Také jsme natočili či se zúčastnili několika podcastů a natočili jsme krátká videa s tipy na výrobu DIY produktů a jak žít doma trochu vice udržitelně. Máme putovní výstavu a ve spolupráci s dalšími organizacemi také organizujeme DOBROudržitelná odpoledne a účastníme se se svým stánkem s výrobou DIY výrobků různých konferencí či akcí (zejména Rise & Shine). Vše děláme zdarma, ve svém volném čase, jako dobrovolníci.

v čem se snažíme zvyšovat kvalitu života?

Méně chemikálií na své tělo a ve své domácnosti. Najít si lehkost a snad i zábavu v tvorbě kosmetiky a drogerie, která vyjde většinou i levněji než komerční produkty.

v čem se snažíme prospívat planetě?

Méně (zejména plastových) obalů z nově koupené drogerie a kosmetiky. Zvyšováním povědomí o problematice udržitelnosti a jak se moci snažit svůj negativní dopad snižovat.

jak nám můžete pomoci?

Zejména jako dobrovolníci. Možná do budoucna by ze spolku mohla vzniknout firmička (sociální podnik), a mohli bychom se tak činnostem věnovat více než nyní jen ve svém volném čase… (pomoc by pak mohla být např. formou konzultace, jak nastavit, aby fungovalo finančně udržitelně:)).

Fakta:

Počet lidí: 6 dobrovolníků
Odkdy fungujeme: Od jara 2015 jako dobrovolníci pod záštitou neziskové organizace INEX-SDA, od 29. 7. 2021 jako samostatný spolek.
Místo působení: Zejména Praha a online (se stánkem DIY/ výstavou jsme byli také různě po ČR, jednou i prezentovat na Vídeňské univerzitě o agentech změny v udržitelnosti).

Kontakt:

E-mail: responcz@gmail.com
Web: https://respon.cz/