Ultreia

Ultreia

typ organizace:

zapsaný spolek

kdo jsme?

Jsme parta lidí, kterým putování do Santiaga proměňuje život už od roku 2008. Vracíme, co jsme sami dostali, protože nemůžeme jinak. Říká se, že “když camino zavolá, poutník musí jít”. Nás camino zavolalo nejen k fyzickému putování z místa na místo, ale také ke službě ostatním poutníkům.

co je náš sen?

Putování je možnost dotknout se sebe sama a dovolit si prožitky, na které v každodennosti nezbývá čas. Sníme o světě, kde lidé skrze zážitky při putování dokážou po svém návratu proměňovat svět ve svém bezprostředním okolí. Už Bilbo Pytlík totiž věděl, že je to “cesta tam a zase zpátky”. Toužíme po společnosti, kde se lidé projevují tak, jak se to děje při putování - otevřeně, zranitelně, ohleduplně, s důvěrou v cestu.

na jaké jsme misi?

“Jdu já, jdeš ty a všichni jdem, po cestách rozličných, po stezce sobě vlastní, je život hrou a někdy básní.” (Hradišťan) Pouť jako cesta poznávání vlastní jedinečnosti. Zároveň cesta, kde se stírají rozdíly mezi lidmi. Hluboký zážitek, že při jednoduché chůzi krajinou zažíváme všichni stejné potřeby i úskalí. Potřebujeme jít, spát a jíst. Bolí nás nohy či záda. Skrz pochopení, že to každý zažíváme trochu jinak a přesto spolu dokážeme rozšiřovat svůj respekt k druhým i v každodenním životě.

proč „Slušná firma"?

Rádi jsme součástí podobně smýšlejících lidí. Dává nám smysl se propojovat a vzájemně inspirovat.

jaké jsou naše hodnoty?

Dlouhodobá spolupráce před krátkodobým ziskem, kvalita před kvantitou, hloubka před povrchností, svoboda před svázaností.

naše kultura

Sami jsme hodně různorodá parta, přesto je pro nás zásadní nacházet vzájemnou shodu. Naprostá většina naší práce je od začátku dobrovolnická, proto v ní potřebujeme vidět smysl a radost. Chceme udržovat balanc mezi tím, co dáváme a co se nám vrací.

co nabízíme?

Komplexní podpora poutníků, to je oč tu běží. Od praktických informací o cestě po tipy, jak se dobře vrátit do každodenního života. Zaměřujeme se na “hardware” i “software” putování a snažíme se mezi oběma dobře balancovat. Do “hardwaru” patří třeba vyznačení svatojakubských tras v ČR a péče o ně včetně hledání možností ubytování, občerstvení atd. Spustili jsme také projekt “Postel pro poutníka”, který propojuje poutníky na cestě s nadšenci, kteří jsou ochotní nechat je u sebe přespat. Provozujeme malý eshop, ze kterého financujeme nezbytně nutné výdaje organizace. Mezi “software” počítáme organizování poutí, informační podporu poutníkům, komunikaci o přínosech putování či podporu po návratu z pouti.

v čem se snažíme zvyšovat kvalitu života?

Chůze krajinou má blahodárný vliv na fyzické i duševní zdraví člověka.

v čem se snažíme prospívat planetě?

Kdo stráví chůzí krajinou nějaký čas, začne ji víc vnímat jako živou bytost a podle toho se k ní i chovat.

jak nám můžete pomoci?

Každá pomocná ruka se počítá! Pokud bydlíte poblíž některé z tras, můžete se stát patronem kousku cesty a věnovat se jejímu rozvoji. Aktuálně velmi rádi přivítáme někoho se zkušeností se získáváním financí pro neziskovky. Překlopit se do formy sociálního podniku, který by nám umožňoval věnovat se naší činnosti ještě hlouběji, je naším tajným přáním. Oceníme také člověka, který by se věnoval správě našeho webu ve WP, natáčel podcasty s poutní tématikou, pomohl nám s komunikací navenek či lepším nastavením fungování uvnitř organizace.

Pokud Vás napadají další způsoby, jak se propojit, ozvěte se nám. Rádi něco společně vymyslíme. Nebo se s námi prostě jen vydejte na pouť.

Fakta:

Počet lidí: Jádro spolku tvoří 6 lidí. Několik desítek se jich podílí na trasách v celé ČR.
Odkdy fungujeme: 2008
Místo působení: Naše jádro sídlí v Praze. Díky patronům působíme po celé ČR.

Kontakt:

Adresa: Rytířova 811/19, Praha, 14300
Telefon: 602322533
E-mail: buencamino@ultreia.cz
Web: www.ultreia.cz