Zerowasters

Zerowasters

typ organizace:

zapsaný ústav

kdo jsme?

Jsme Zerowasters, společensky prospěšná organizace. Zabýváme se předcházením vzniku odpadu jako jediným skutečným řešením neudržitelného a stále narůstajícího množství odpadků, které naše společnost produkuje.
Inspirujeme lidi i firmy ke změně smýšlení směrem k odpovědnější a udržitelnější spotřebě. Vymýšlíme osvětové kampaně, organizujeme přednášky, workshopy a kurzy, pro dospělé i pro děti ve školách, kde inspirujeme v tom, co dělat, abychom více přispívali ke zdravému životu a planetě méně škodili.

co je náš sen?

Naším snem je vědomá společnost, která zná své i planetární limity a která nejde slepě cestou neomezeného konzumu, spotřeby a růstu. Společnost, která je odpovědná za své činy, firmy, které nelakují své produkty na zeleno, ale skutečně mění svými produkty nebo službami svět k lepšímu.

na jaké jsme misi?

Jdeme cestou zero waste. Ta pro nás není jen symbolem nulového odpadu, spíš životním přístupem, který zasahuje do všech lidských činností. Odmítání zbytečností, redukování věcí, kterých mám přemíru, znovupoužívání toho, co dobře slouží, třídění i kompostování jsou kroky, které nás vedou. Třídění a recyklace jsou pro nás odrazovým můstkem ke skoku do hlubin zero waste a porozumění temným zákoutím mikroplastů, bioplastů, greenwashingu nebo různých rádoby ekologických značek.
Naším cílem je měnit smýšlení společnosti, osvětlovat slepá místa a uličky a ukazovat cestu, která sice není jednoduchá, ale vede k udržitelnějšímu a vědomějšímu životu.

proč „Slušná firma"?

Slušná firma je pro nás parťákem na cestě k samořízení, k tomu, abychom byli prospěšní sobě, ostatním lidem i planetě, aby naše aktivity vedly dobrým a ideálně i k systémovým změnám ve společnosti. V rámci komunity se snažíme být aktivní, co to jde. Když to jde, nenecháme si ujít jedinou přednášku nebo pracovní skupinu. Se slušňáky jdeme po stejné cestě. Chceme být prospěšní a zodpovědní. Tuhle stezku odvahy prošlapáváme pomalu a trpělivě, protože cítíme, že tudy je to správně.

jaké jsou naše hodnoty?

Naše hodnoty se odvíjejí od toho, co cítíme a žijeme.

Zdraví - Dbáme na naše zdraví i na zdraví našich blízkých a v konečném důsledků i na zdraví planety, která je naším domovem.

Otevřenost - Ukazujeme věci, tak jak jsou, se svými klady i zápory, úspěchy i neúspěchy, prospěchy i negativními dopady.

Odpovědnost - Když si něco bereme za své, přebíráme odpovědnost a jsem si jí vědomi.

Inspirace - Inspirujeme se navzájem a inspirací chceme být i pro druhé.

Láska - Milujeme svojí práci, rodinu a svět ve kterém žijeme. Máme radost z každého okamžiku, kdy se nadechujeme čerstvého vzduchu a prožíváme svou autenticitu.

naše kultura

Jsme skvělá parta a milujeme různorodost. Stavíme na jedinečnosti, která se vzájemně doplňuje. Každý z nás je stejně důležitým článkem v jednom krásném organismu, který společně tvoříme. Jedeme v samořízení a baví nás tvořit Zerowasters společně. Vždycky najdeme čas probrat život, protože práce i domov spolu souvisí. Pracujeme v kanclu, z domova nebo odkudkoli potřebujeme. Každý známe své úkoly, víme jakou roli v Zerowasters hrajeme a za co jsme odpovědní. Nebojíme se přiznat slabost nebo chybu, protože jen díky nim se posouváme dál. Makáme na sobě, učíme se nové věci a není snad nic, čemu bychom neuměli přijít na kloub a pokud přeci, nebojíme se ozvat a říct si o pomoc. Nasloucháme si, respektujeme se a máme se rádi :-)

co nabízíme?

Snažíme se inspirovat malé i velké, lidi i firmy v nalezení cesty směrem k odpovědnější a udržitelnější spotřebě. Vymýšlíme a děláme osvětové kampaně, organizujeme přednášky, workshopy a kurzy, kde s lidmi mluvíme o tom, co dělat, abychom nekrmili skládky zbytečným odpadem. Věnujeme se dětem od základních škol po vysoké a máme na to vlastní metodiky. Pro dospěláky jsme k dispozici na veřejných, soukromých i firemních akcích. Pravidelně nás můžete s naším interaktivním edustánkem potkat na všech možných ekologických a environmentálních akcích. Nabízíme prezenční i online kurzy o zero waste, kde provádíme účastníky změnou v jejich životním nastavení krok za krokem.

v čem se snažíme zvyšovat kvalitu života?

Prostřednictvím přednášek, workshopů a spolupráce s dalšími organizacemi předáváme myšlenky, návody a tipy, které vedou k pochopení neudržitelnosti našeho spotřebitelského jednání a nastavení nových principů, které dávají mnohem větší smysl nám i planetě. Na téma odpadového a plastového znečištění naší planety se snažíme dívat jiným pohledem, než je běžné. Proto na problémy pouze neupozorňujeme, ale hledáme řešení, jak každý z nás může k jejich eliminaci přispět. Zároveň nejsme slepí a víme, že změna nemůže přicházet jen zdola od jednotlivců. Podporujeme proto změny, které se musí dít na poli byznysu a státu.

v čem se snažíme prospívat planetě?

Planetu vnímáme jako živý organismus, kterého jsme všichni součástí. Přirozeně tak všichni v týmu žijeme a navzájem se inspirujeme v tom, jak více prospívat než škodit. Jak žít vědomý život s minimem odpadu. Brousíme i ve vodách byznysu a učíme se, jak se vyhnout greenwashingu a s firmami řešíme, jak nepoužívat SDGS jako zelenou nálepku, ale jak skutečně podnikat tak, aby to neškodilo. V tom všem se snažíme zorientovat a inspirovat.

jak nám můžete pomoci?

Budeme šťastní, za každou vaši aktivní účast, za projev podpory na našich sociálních sítích nebo šíření našich aktivit dál mezi vaše známé. Pomůže nám, když si nenecháte pro sebe, že nás znáte a pozvete nás třeba do firmy, kde pracujete, protože i tam se dají dělat velké změny. Můžete se taky aktivně zapojit do našeho týmu a stát se parťákem, dobrovolníkem nebo ambasadorem ve školách. Můžete se stát také donorem a podporovat nás v aktivitách, které děláme. Mrkněte sem.

Fakta:

Počet lidí: 5
Odkdy fungujeme: 2015
Místo působení: Praha & ČR

Kontakt:

Adresa: Hala 40, Bubenské nábřeží 306/13, 170 00 Praha 7 - Holešovice
E-mail: zeptejse@zerowasters.cz
Web: https://zerowasters.cz