Wellnessia: Průkopníci podnikání podle chronobiologie

Není to tak dávno, co naši předci věděli, že nejenom ženy, ale i muži se v průběhu dne, týdne, měsíce, roku a logicky i celého života cítí různě, mají různé množství energie, různou chuť dělat různé věci. Není to tak dávno, co vznikl vědní obor s názvem chronobiologie, který dává vypozorované moudrosti našich předků vědecký základ.

Co se týče měsíce, tak dnes víme, že v závislosti na fázi měsíce v nás převažuje vždy jeden z neurotransmiterů, který nás směruje určitým směrem – naše silné stránky se v průběhu měsíce mění.

V závislosti na fázi měsíce v nás každý týden převažuje vždy jeden z neurotransmiterů, který nás směruje určitým směrem – naše silné stránky se v průběhu měsíce mění.

V počátku úplňku dominuje acetylcholin, který zlepšuje pozornost a náš výkon. Blíže úplňku se zvyšuje serotonin, který ovlivňuje naše sebevědomí, zvyšuje naši schopnost soustředění a energii. Další týden se zvyšuje dopamin, což je látka, která zlepšuje učení a je to období vhodné pro aktivity mimo naši obvyklou rutinu. Poslední týden převažuje norepinefrin, molekula, která ovlivňuje například reakci útok a útěk. V tomto týdnu je ideální věnovat se strukturálním úkolům, které nevyžadují příliš přemýšlení. Pochopit to, jak se mění naše tělo, energie a zaměření a umět si podle toho nastavit život, zvyšuje výkon a vnímanou radost o 40 – 60% (zdroj: Present shock).

Základní pravidlo lidského těla zní: Po nádechu přichází výdech – po aktivitě musí přijít nečinnost. Pokud nepřijde, člověk začíná „lapat po dechu“.

Toto pravidlo platí obecně – bez ohledu na roční období, pohlaví a věk, vliv naší kultury nebo menstruační cyklus žen. Naučit se vnímat i tyto vlivy, může doslova změnit život, přičemž právě menstruace žen může být – vedle stavu měsíce – tím nejviditelnějším vodítkem. Právě to je něco, s čím pracují ve Wellnessii a protože nevím o nikom jiném, kdo by v Česku bral chronobiologii v potaz, chci vám o nich říct. Na to, jak fungují, jsem se vyptal Moniky Divišové, která Wellnessii založila. Kromě tématu nakládání s energií jednotlivce tam najdete i řadu dalších velmi inspirativních věcí na téma práce a fungování firmy. Zaposlouchejte se.

P.S.: Podívejte se na aktuální nabídky práce a setkání. 21.3. se hlaste na první ze série letošních mini-konferencí s názvem Demystifikace Matrixu – pozvali jsme antropoložku Kateřinu Varhaník Wildovou a historika a politologa Jaroslava Fialu, aby nám pomohli lépe uchopit náš dnešní systém, neboť věříme, že čím lépe ho pochopíme, tím snažší ho bude změnit či opustit.

FacebookLinkedInEmail