Slušná Firma

Svoboda v práci 3.0
Jak budovat firmu v době sociální,ekologické krize a válek

Kdy a kde?

6. dubna 2022 / 17:00–20:00
Komunitní centrum a zahrada Kotlaska

První debatní podvečer z cyklu „Exkurze do budoucnosti podnikání”.
Přednáška a následná debata o tom, jak přistupovat k podnikání v době pandemií, vzrůstající nejistoty, inflace, zdražování, narůstajícího extremismu, ekologické, sociální, ekonomické krize a nově také válek. Může být život v těchto podmínkách víc než jsou peníze? Je možné v této nejisté době udržet slušnost, poctivost a obecně etiku?  
Svobodná firma

O co jde?

Tímto večerem chceme pokračovat v cyklu “Exkurzí do budoucnosti” a též navázat na debatní večer s názvem „Svobodná firma“ před pěti lety. Máloco má dnes takový dopad na kvalitu našich životů jako firma a přitom o skytých principech jejich fungování prakticky nic neví ani ti, kteří je zakládají nebo vedou. Veřejná diskuse na toto téma je nulová.

Firma dnes přitom zajišťuje většinu našich potřeb. Podnikatele i zaměstnance živí, mnozí ve firmách tráví víc času než se svými nejbližšími. Devět až dvacet let se na svět práce připravujeme ve škole. Lobby a PR velkých firem mění společenský systém tak, aby vyhovoval více komerčním a méně lidským zájmům. Důsledky této hegemonie firmy jsou děsivé: 9 z 10 lidí nesnáší svou práci, strategie plánovaného zastarávání se stala normou, toxicita produktů a s ní ničení ekosystémů narůstá, systém ekonomické globalizace likviduje drobné místní podniky, rozdmýchává extremismus a ničí demokracii.
 

Je zřejmé, že firma potřebuje zásadní upgrade: Lidem v ní musí zářit oči, zákazníkům by měla zlepšovat životy, vlastníky by měla těšit. Firma se musí stát dobrým sousedem a zapojit se do řešení patálií, jimž čelíme.  Marketing je třeba konvertovat na mattering a přestat lakovat skutečnost na jiné barvy. Nově je třeba respektovat i přírodu.

Je třeba zodpovědnost, lokálnost a angažovanost. Je nezbytné pokročit v evoluci k tyrkysovým barvám.  
Velkou otázkou je, jak na tyto změny v době nejistoty, ekonomických problémů a krizí, kterým lidstvo nikdy v historii nečelilo. Do jaké míry je dnes možné podnikat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí? Je nutné se zohnout před diktátem peněz? V čem? Nebo je možné žít, tj. podnikat i v dnešní době podle svých ideálů a obecně uznávaných ctností? 
 
Svobodná firma

Řečníci

Večer začíná přednáškou Tomáše Hajzlera a po přestávce se pustíme do panelové debaty s lidmi, kteří se tématům etiky a podnikání v Česku věnují. 

Panelová diskuze

Jan Bím – průvodce vnitřní a vnější krajinou

Lenka Papadakisová – působí v EVOLUCIO jako mentorka, koučka, facilitátorka poradních kruhů a mastermindových skupin 

Martin Černohorský– průvodce SoulAdventure a dříve ředitel Etnetera

Kateřina Šachová – zakladatelka Papelote

Jiří Sedlák – ředitel obchodní části Bezobalu

Radek Majer – jednatel TTC TELEPORT a jeden z velkých českých průkopníků podnikání bez mocenských hierarchií

Josef Patočka – působí v platformě Re-set, kde se zaměřuje na politické a ekonomické souvislosti ekologické krize a prosazování přechodu k udržitelné a spravedlivé ekonomice. O ekologické politice píše pro Deník Referendum.

Kdo je Tomáš Hajzler?

Profesně se věnuje tématu práce a budoucnosti podnikání. Do Česka přinesl hnutí Svoboda v práci, koncepci svobodné firmy, a spoluzaložil společenství organizací Slušná firma a PeopleComm, které vede s vizí nejekologičtějšího evropského nakladatelství, to vše s cílem přispět ke změně způsobu, jakým se v Česku a na Slovensku podniká a pracuje.
V pražských Modřanech spoluzaložil skupinu „KPZ“ a v Praze pak stál u zrodu prvního českého spolkového potravinového obchodu „Obživa“. Je spoluautorem projektu „Zpátky k jídlu“, podporuje české Zero waste hnutí a jako dobrovolník pomáhá ve školách svých dětí.

Registrace a vstupenky

Akce, které pořádáme, jsou jednou z forem financováni aktivit našeho spolku. Můžete nás podpořit navrženou částkou nebo nám poslat částku jinou. V roce 2022 chystáme ještě 3 konference  (12. 5.  půldenní konference na téma Alternativní měny, 15. 9.  celodenní konference Budoucnost podnikání, 10. 11.  půldenní konference) a další 2 debatní večery (8.  6.  Mattering naživo, 6. 10.  téma bude upřesněno).  Program všech setkání se nyní tvoří. Odkazy budou postupně přidávány. 

Už teď si můžete pořídit volnou vstupenku na všechny výše uvedené akce pořádané Slušnou firmou v roce 2022 (minimální cena 6.000,- Kč). 

Komunita firem a neziskovek usilující o změnu toho, jak se u nás podniká a pracuje: Od jednostranné kumulace zisku a externalizace škod, k obecné prospěšnosti a zodpovědnosti. 

Kontakt