Jaká krize?

Souvislosti / 16. 1. 2017 /

Dnes se máme sejít s  Vincentem Stanleyem, ředitelem firemní filozofie průkopníka zodpovědného, slušného podnikání, firmy Patagonia a spolu-autorem knihy Zodpovědna firma. Chtěl jsem se na to povídání pořádně připravit. Vzal jsem si proto do letadla sem znovu jejich knihu. Přečetl jsem si ji už potřetí a nadchl jsem se snad ještě víc než poprvé či podruhé – nejspíš proto, že mi mezitím došly některé další souvislosti v tom, jak by mělo podnikání budoucnosti fungovat. Do tohoto blogu jsem se rozhodl vložit jednu důležitou kapitolu. Velmi doporučuji její přečtení a případné sdílení.

Kapitolu najdete níže – vloženou z PDF-ka na Slideshare. Velmi jednoduše, za to ale vyčerpávajícím způsobem, popisuje ekologickou krizi, na kterou se Patagonia (a mnohé další firmy – viz B Corp nebo Slušná firma) snaží svým podnikáním upozorňovat. Na krizi, která se bytostně dotýká každého z nás. Na krizi, které si mnozí z nás zatím nevšimli, ale to je jen otázka času. Ta vložená kapitola je – dle mého – tím nejlepším popisem toho, co je dnes s přírodou a tedy i lidským zdravím v nepořádku.

Co se týče životního prostředí, v Patagonii ji definují v šesti oblastech – jinými slovy říkají, že ekologická krize se sestává z těchto šesti základních elementů:

1) nedostatek vody
2) změna klimatu
3) vymírání druhů
4) okyselování oceánů
5) ničení půdy
6) znečištění chemikáliemi

A proč to sem dávám? Protože mi přijde klíčové si to přečíst. Pokud se chce člověk pohnout, pokud chce cokoli změnit – věřím, že to první, co je nutné udělat, je vyladit se na současném stavu. Tento kus textu, vystříhlý ze Zodpovědné firmy by k tomu měl bohatě posloužit. To – pro většinu z nás neuchopitelně rozsáhlé, totiž popisuje pochopitelným jazykem a třídí do uchopitelných kategorií. Pokud vás to osloví, prosím sdílejte ho. K prospěchu nás všech. Díky!

FacebookLinkedInEmail