BEZ – Spolkový obchod v Písku

Navštívit BEZ v Písku byla čirá radost.
Dostal jsem se tam v rámci zero waste sousedského festivalu.
Funguje tam nádherná komunita.

BEZ – obchod váženým zbožím – je místní bezobalový obchod. Potom, co v covidu začaly mít tyto obchody potíže, v Písku přešli na model á la obŽIVA.

V roce 2019 jsem v Sydney narazil na Thoughtful Foods – obchod spoluvlastněný svými členy, kde měli trojí ceny. Nejnižší pro dobrovolníky, kteří si část ceny jídla odpracují, prostřední pro členy, kteří platí měsíční příspěvek a pak nejvyšší pro lidi z ulice:

V Písku mají cenu pro členy a ceny pro ostatní (viz fotky níže). Zajímavé mi přišlo srovnání toho, kolik stojí průměrný týdenní nákup člena a člověka zvenku:

Členů mají k dnešku 68 a dělají 3/4 tržeb. I když členských nákupů je jen 57 %  – na jeden nákup nakoupí víc. Čerstvé jídlo mají na objednávku předem, čímž eliminují odpad, prakticky žádné jídlo se tu nevyhodí.

Kromě Obživy (Praha), Bezu v Písku vím v Česku ještě o Hojnosti v Tišnově a Kosím zobu ve Slivenci, co se spolkových obchodů týče, ale slyším, že se líhnou další.

Mimo jiné, Slušnou firmu jsme založili proto, abychom přispěli k tomu, že z monokultury zisk pro menšinu těžícího byznysu přejdeme na polykulturu různých podnikatelských modelů. Ten spolkový tu má dlouhou tradici, je to obzvlášť v dobách krizí skvělý nástroj k propojení místních lidí a zajištění si základních potřeb (jídla, dopravy, energií,…). Stačí mrknout do naší prvorepublikové historie a člověk nestačí žasnout. Byli jsme v tom velmoc, celý svět se sem k nám jezdil učit.

Zde online seminář o tom, jak takový obchod založit.

_________________

Seriál „Byznys 101“ naleznete zde.
Projekt Zpátky k jídlu je zde.
Seznam našich aktuálních setkání je zde. Přijďte debatovat.
Projekty Slušné firmy můžete podpořit zde. Každý dar pro nás moc znamená.

FacebookLinkedInEmail