Zero waste v New Yorku aneb tušíme vůbec, jaká je Česko Zero waste velmoc?

Minulý týden jsme byli na pracovní cestě v New Yorku. Mimo jiné jsme chtěli navštívit i místní „zero waste“ scénu/obchody. V celém obřím devítimilionovém městě, které patří k nejprogresivnějším místům v zemi, jsme našli všeho všudy 12 krámků. Na Manhattanu byly v době naší návštěvy otevřené dva: Package FreeA Sustainable Village.

Zašli jsme je pozdravit a poptat se, jak se daří.

V obou případech to byla velmi milá místa vlastněná zezdola obyčejnými lidmi. Stejně jako v Česku. Překvapilo nás ale, že valná většina zboží byla v obalech. Obě firmy se přitom hlásí k principům zero waste, tedy bezodpadovosti. Když jsem se ptal na důvod, řekli mi, že zákazníci nejsou zvyklí nakupovat do vlastních nádob, a tak je tomu učí – raději pomalu, aby to na lidi nebylo moc. Mimochodem, oba obchody jsou otevřené zhruba rok a zatím není jasné, jak dlouho se udrží. Prodávají především pomůcky k životu s méně odpadem – kovová brčka, kompostovatelné kartáčky, vybavení do kuchyně, přírodní mýdla, a tak dál a velký důraz kladou právě na edukaci toho, co s námi dělá záplava jednorázových obalů a co s tím.

Jsem velkým fanouškem sdílení příkladů, inspirace a učení se jeden od druhého. Proto jen připomínám některé předchozí (zahraniční) ukázky bezobalových či spolkových obchodů: Naked & Scoop, Thoughtful Foods, Common Sense nebo Bulk Foods.

Zde je pár fotek z new yorkského Package Free:

Když jsme se loučili, dali nám dokonce dárky – plátěné tašky, kovová brčka, zubní kartáčky :-). Děkueme!

Zde je několik fotografií ze Sustainable Village, nedaleko od Package Free:

Doporučuji mrknout na jejich weby a sociální sítě.

A co si z těch příkladů vzít?

Já po těch dvou návštěvách myslel předvším na to, že naše (české) národní sebe-vědomí je po generace velmi nízké. Přitom je toho tolik, na co můžeme být hrdí… Jenomže jako odpradávna „porobený národ“ si nevěříme, shazujeme sebe i druhé a místo toho, abychom se radovali, stěžujeme si a brečíme (nutno říct, že často opodstatněně). Mně na těchto příkladech docvakává, že ohledně bez-odpadovosti, soběstačnosti, komunitnosti,… bychom měli být hrdí, oslavovat a druhé učit tak jako to bylo za první republiky, kde se k nám jezdilo z celého světa učit družstevnictví.

Po bezobalové revoluci v roce 2015 byl nějaký bezobalový obchod v každém českém městě a znovu-obrození zažívají pomalu i spolkové/družstevní obchody. Covid, Rohlík a pokračující ekonomická globalizace zasazují těmto drobným obchodníkům sice ránu za ranou, ale přesto: máme tu pevné základy, na kterých můžeme stavět. Pro lidi nad 40, kteří se nenarodili do konzumu, je tu řada věcí naprosto přirozených. A pro ty mladší tu máme minimálně dvě generace, od kterých je těm při-rozenějším postupům možné se učit. To v USA a dalších západních zemích nemají.

Takže já se v malém, českém raduju.

Na druhou stranu, z vývoje v USA jsem se vrátil řádně vylekaný (rozdělená společnost, stav demokracie, střílečky, potraty, policejní násilí, bezdomovectví, nárůst psychických onemocnění, nenávist vůči Asiatům, kolaps místní infrastruktury,…). Slyšet o tom je jedna věc, ale pocítit to na vlastní kůži je věc jiná. Pro nás ostatní to může být budíček, kdy můžeme záhlédnout stín Meccy konzumu, tj. to kam směřujeme i my.

Pokud by někoho zajímalo, zde jsou všechny foto-reportáže z cesty do New Yorku – podzim ’22:
Zero waste v New Yorku aneb tušíme vůbec, jaká je Česko Zero waste velmoc?
Jak znovu-otevřít ulice lidem – inspirace z New Yorku
Highline – Inspirace v tom, jak proměnit zkrachovalé čtvrti města v centra života
Foto-reportáž z farmářského trhu v Ithace ve státě New York
Ecovillage Ithaca jako jedna z ukázek budoucnosti bydlení

_________________

Seriál „Byznys 101“ naleznete zde.
Seznam našich aktuálních setkání je zde. Přijďte debatovat.
Projekty Slušné firmy můžete podpořit zde. Každý dar pro nás moc znamená.

FacebookLinkedInEmail