Post-růstová firma – jak bude vypadat byznys potom, co opustíme modlu ekonomického růstu

10.11.21, uprostřed jedné z covidových vln jsme uspořádali konferenci na téma nerůst. Okolnostem navzdory bylo narváno a vzniklo z toho několik důležitých video-záznamů. Přesně na rok potom jsme pozvali předního kritika dnešní posedlosti růstem Tadeáše Žďárského, aby si připravil přednášku na téma post-růstového byznysu – nebo jinými slovy – jak bude vypadat firma potom, co opustíme růst a HDP. Tadeáš si vzal k ruce práci ekologické ekonomky Jenifer Hintonové – viz zde nebo zde.
Vznikla z toho jedna z nejdůležitějších přednášek v historii našeho spolku, možná nejdůležitější. Pochopit, co s námi dělá náhled na zisk, je doslova život měnící. Mohu-li doporučit, vezměte notes, tužku a přednášku si pusťte. Část systémových grafů shlédněte možná i opakovaně. Chvíli trvá než se člověk ve všech těch souvstažnostech (co s čím souvisí) zorientuje. Ale stojí to za to.
Přál bych si, kdyby tuhle přednášku viděl každý podnikatel, politik a novinář v Česko-Slovensku. Pomozte nám ji rozšířit, prosím. Díky.
Slajdy jsou zde:
Zde je několik myšlenek, které mě v povídání Tadeáše zaujaly:
Růst a kapitalismus v sobě nemají mechanismy, jak vyřešit krize, kterým čelíme.
Přestřelené limity planety a neuspokojené potřeby lidí – viz Ekonomie koblihy.
Kapitalismus je efektivní systém v kumulaci kapitálu, ale neefektivní v uspokojování potřeb lidí a v respektu vůči limitům planety.
Žádná ze 150 zemí, ve kterých se prováděl výzkum, dnes neuspokojuje základní lidské potřeby a nepřestřeluje planetární limity.
Vize post-růstové společnosti – uspokojení základních potřeb a nepřestřelujeme planetární limity tak, jak je definuje např. model koblihové ekonomiky – viz Ekonomie koblihy.
Symptomy a příčiny – je třeba řešit příčiny – patriarchát, kapitalismus – zisk a úrok, zrychlování technických řešení, kultura expanze modernity, ne symptomy.
Starý svět umírá, nový ještě není. Žijeme mezi příběhy. Obrovská míra nejistoty – nemůžeme si spolehnout na staré jistoty.
Proč nás čeká post-růst? a) překročení planetárních hranic, b) prohlubování nerovností, c) růst od určité úrovně nezvyšuje kvalitu života
Rozdíl mezi nerůstem a post-růstem: Nerůst zmenšování ekonomiky, abychom se vešli do planetárních mezí. Post-růst je vize fungování potom, co opustíme růst.
CEO Amazonu vydělává 6500 krát víc než mediánový zaměstnanec firmy.
Dynamika růstového byznysu – systémové grafy od Jennifer Hinton:
Výroba a prodej vždy vede k enviromentální destrukci
Orientace byznysu na růst vždy vede ke:
– konzumerismu, tj. závislosti na trhu, krysímu závodu a ekologické destrukci
– nárůstem nerovností
– podřízení politiky byznysu – kolapsu demokracie
– tržní koncentraci, oligopolizaci, kolapsu místních podniků a komunit
Tripple bottom line mýtus – příběh udržitelného rozvoje je tu od 90. let, je možné ekonomický růst oddělit od ekologické destrukce – věří se, že může být zisk, jen se přidá sociální aspekt – tento přístup zpomaluje destrukci – snižuje nerovnosti a ekologickou destrukci, ale kolaps neřeší.
Post-růstový byznys – cíle – sociální, enviromentální mise. Zisk je prostředek k naplnění mise, není to cíl; Zisky nejsou vypláceny vlastníkům, ale jdou do naplňování mise.
Neziskový byznys (not-for-profit) třeba nezaměňovat s neziskovkami (non-profit).
Máme-li zastavit sociální a ekologický rozvrat, nepotřebujeme méně destruktivní ekonomiku (v Česku např. Změna k lepšímu), ale regenerativní ekonomiku (např. sociální podnikání, Dobrý pastier).
Post-růstová společnost – staví na dekomodifikaci, tj. řadu věcí, které si dnes kupujeme, si budou dělat navzájem – koupaliště vs příroda, komunitní.
Zde je debata, která proběhla po Tadeášově přednášce:
Kdybyste potřebovali více kontextu, zde je Tadeášova přednáška z 10.11.’21:
Na závěr několik fotek:
_________________
Seriál „Byznys 101“ naleznete zde.
Projekt Zpátky k jídlu je zde.
Seznam našich aktuálních setkání je zde. Přijďte debatovat.
Projekty Slušné firmy můžete podpořit zde. Každý dar pro nás moc znamená.