Bajka o tom, jak se z malého lokálního pěstitele ředkviček stal miliardář – 56.díl seriálu Byznys 101

Zdroj: pixabay.com

S většinou firem je to jako s dětmi. Po porodních bolestech se narodí malé, milé, svobodné, odvážné a odhodlané. Pokud nová firma přežije, vyroste do své přirozené velikosti, což je často stejná velikost jako při narození nebo i menší. Řada podniků, těch které jsou ukotvené v místě a čase (takové, které zůstaly samy sebou, tzv. na komunitním trhu) se, co se do velikosti, v čase moc němění. Prostě jen slouží svému smyslu, uspokojují nějakou lidskou potřebu, naplňují svou úlohu a přitom se snaží brát ohledy na přírodu a život v ní.

Ty, které však podlehnou vábení ekonomického růstu, zatouží stát se „velkou firmou“ a „dominovat“, vstoupí na tzv. volný trh, musí nakonec dělat řadu věcí, často i proti svému přesvědčení, aby mohly růst nad rámec své přirozené velikosti.

Základní rysy těchto dvou rozdílných přístupů k podnikání popisuje následující schéma:

Možná jste honbu za růstem firmy sami někde zažili.

Je to právě vábnička růstu, která v lidech probouzí chamtivost, závist a vede k tomu, že jeden na druhého začnou nahlížet jako na zdroj k užitku/vytěžení. Je to právě nutnost růstu, co nutí firmy používat stále dokonalejší, ale zpravidla také destruktivnější, toxičtější a manipulativnější techniky a technologie.

To, jak toto nahánění růstu funguje, se nejlépe vysvětlí na zemědělství.

Představte si, že jste třeba místní pěstitel ředkviček. Ředkvičky jsou vaše vášeň, umíte je, pěstujete normálně v půdě, bez chemie, ze semen, která si sami sbíráte. Ředkvičkami zásobujete sebe, svou rodinu, sousedy a celkově vaši čtvrť. Žijete tam, kde bydlíte. Patříte tam, jste tam doma. Žijete dobrý život.

Jak jde čas, ocitnete se třeba někde v čekárně u doktora, tam zalistujete časopisem Forbes, nebo nějakým podobným. Tam vás trkne reklama na drahé hodinky, luxusní auta a exotické dovolené. Začtete se do příběhů o úspěšných (velkých) firmách a podnikatelích. Začnete (po tom) toužit. Američané mají pro tento druh touhy rčení „Keep up with the Joneses„.

Zachce se vám dobýt svět!

Zkusíte to po starém, ale nevypěstujete víc než pro svou čtvrť.
Zvednete ceny.
Ač nerad, musíte nasadit nejvýnosnější odrůdy i všemožné dostupné moderní technologie. Chvíli to funguje, než narazíte na strop přirozeného, organického růstu.
Víte, že bez „dopingu“ to dál nepůjde, a tak přesedláte na GMO, přidáte umělá hnojiva a začnete s pesticidy. Znovu to na nějaký čas zabere než narazíte na další strop.
Abyste získal financování expanze, vstoupíte na burzu.
Najmete reklamní a PR agentury, lobbisty, přestěhujete firmu do daňového ráje a začnete zkupovat menší konkurenty a také postupně i firmy z jiných branží. Diverzifikujete rizika, obsazuje další trhy. Rostete.
Poprvé se objevujete v žebříčku miliardářů. Slavíte!
Výrobu (vy už nepěstujete, ale vyrábíte) přesunete do Asie. S vaší velikostí roste vaše vyjednávací moc a tak si v asijských zemích vyjednáte ultra-lacinou (dětskou) pracovní sílu a možnost používat ještě výkonnější (v EU zakázené) pesticidy.
S tím jak roste vaše velikost a s ní moc, roste i množství úliteb nejenom u vašich asijských dodavatelů, ale i ze strany vašho domovského státu a EU – položky jako dotace, nulové daně, infrastruktura zdarma, dotovaná pracovní síla a garantované státní a evropské zakázky se stávají pevnou součástí vaší výsledovky.
Vstoupíte do politiky, založíte politické hnutí, koupíte si síť televizních, rádiových stanic, časopisy, noviny a internetové servery, které se stávají nástroji vašeho marketingového mixu.
Když se růst opět začne zpomalovat, vymyslíte virtuální ředkvičky – z Googlu a Facebooku víte, že trh s pozorností a daty o spotřebitelích zažívá boom. Růst na chvíli opět zrychlí a s ním i „cash“, kterou máte k dispozici.
Zkupování dalších firem do portfolia vaší korporace v souvislosti s tím též začíná zrychlovat. V době covidu a válek víte, že budoucnost je farma- a zbrojařský byznys. Podle toho zaměřujete i své investice.
Víte, že žádný růst není napořád a umíte si dobře spočítat, za jak dlouho budou všechna pole a další byznys vaše/váš. A tak se pro jistotu pustíte – tak jako mnozí vaši jiní miliardářští přátelé – do vesmírného programu tak, abyste si zajistili dobrou startovní pozici pro zabírání půdy a budování farem na Měsíci a na Marsu…

Váš život se změnil. Už nemáte ruce zabořené v hlíně, neplazíte se po poli, nevstáváte ve 4 ráno, abyste byl včas na trhu. Většinu času jste v luxusních klimatizovaných prostorách. Na „podřadné práce“ máte spoustu lidí. Stal jste se celebritou. Vlastníte impérium. Soukromým tryskáčem létáte na prodloužené víkendy na chatu Maledivy, na Aljašce lyžujete z vrtulníku. Z domova jste se předstěhoval do obří vily v prominentní čtvrti…

Máte všechno, po čem jste vždy snil a mnohem víc. Kdesi uvnitř ale cítíte prázdno a zoufalou osamělost. Občas se vám zasteskne po starých časech a hlíně za nehty…

_______________________

Projekty Slušné firmy můžete podpořit zde. Každý dar pro nás moc znamená. Naše videa můžete sledovat i na Herohero zde a tím nám přispět na jejich tvorbu. Díky.
Aktuální akce najdete zde – přijďte debatovat.

FacebookLinkedInEmail