Internetové družstevní platformy – 63. díl seriálu Byznys 101

Byznys 101 / 21. 2. 2023 /

V minulém – 62. díle – seriálu Byznys 101 jsme psali o novém družstevnictví. Dnes pokračujeme příklady družstevního podnikání na internetu – tzv. kooperativními družstevními platformami, které jsou reakcí na deziluzi s přísliby sdílené ekonomiky.

Představte si, že by Uber vlastnili a spolu-řídili řidiči nebo že by Airbnb spolu-provozovali ti, kdo pronajímají své volné pokoje, nebo že by Spotify spolu-provozovali umělci, jejichž obsah na této platformě posloucháme. Představte si, že by znovu ožila středověká tržiště, která ve své době přispěla k bezprecedentnímu bohatnutí obyčejných lidí a k prosperitě míst, kde fungovala. Že by stejně jako tehdy mohl znovu každý (v místě svého působení) obchodovat s každým bez byrokratické zátěže, EET a strachu z postihů ze strany státních úřadů. Představte si, že by se to nejlepší, co jsme se jako lidé naučili za bezmála 200 let demokratického družstevnictví, spojilo s tím, v co jsme doufali v počátcích internetu: se skutečným propojením lidí. Každý by tak mohl tvořit to, v čem je nejlepší, k maximálnímu užitku ostatních. A mohl by to dělat způsobem, který je mu vlastní, a ještě tak, aby se tím i slušně uživil.

Představte si, že by se to nejlepší, co jsme se jako lidé naučili za bezmála 200 let demokratického družstevnictví, spojilo s tím, v co jsme doufali v počátcích internetu: se skutečným propojením lidí. Každý by tak mohl tvořit to, v čem je nejlepší, k maximálnímu užitku ostatních. A mohl by to dělat způsobem, který je mu vlastní, a ještě tak, aby se tím i slušně uživil.

Možná tušíte, že to přestává být jenom fantazírování, neboť Airbnb vlastněný pronajímateli, Uber vlastněný řidiči či tržiště vlastněná a provozovaná svými členy existují. V době, kdy píšu tyto řádky, se z toho dokonce stává celé hnutí. Nové „demokratické internetové platformy“ rostou jako houby po dešti. Hnutí vzniklo okolo roku 2015 z deziluze z tzv. ekonomiky sdílení, která svého času slibovala propojit lidi a zajistit jim slušné živobytí. Jak však víme, místo toho se stala novodobou formou středověké korporace.

Jedno z hesel platformového kooperativismu či internetu vlastnictví říká: „Vlastnictví je nové sdílení.“ Hovoří se také o „skutečné ekonomice sdílení“ nebo o „další generaci družstevnictví“. Internetové družstevní platformy vznikají jako férová alternativa k platformám financovaným anonymními finančními skupinami. Nemají akcionáře a nejsou tlačeny do trvalého růstu, tj. do klasického „těžení hodnoty“. Místo toho mají zainteresované strany, tzv. stakeholdery.

Mezi nejznámější internetové družstevní platformy dnes patří:

CoopCycle– federace družstev, doručovacích služeb, které doručují na kole. Coopcycle nabízí modulární software pro objednání a dodávání potravin. Používají používají kurýři z Dánska, Německa, Belgie, Francie a Španělska.

Enspiral – Novozélandský Enspiral využívá moderní digitální nástroje a platformy k podpoře freelancerů a usnadnění jejich spolupráce.

Eraman – Družstevní platforma, která poskytuje doručovací služby a to vše jen na kolech.

Fairbnb – Jak už název napovídá, je férovější alternativou Airbnb, online tržištěm pro lidi se zájmem o krátkodobé pronájmy. Tvoří ho komunita aktivistů, programátorů, hostitelů a cestovatelů, kteří se díky této platformě můžou propojit a zároveň podpořit různé místní sociální projekty.

Fairmondo – Online tržiště pro etické zboží a služby, původem z Německa, které funguje jako družstevní alternativa Amazonu a eBaye.

Green Taxi Cooperative – Největší taxislužba v oblasti Denveru. Její členové si kupují podíl v ceně 2 000 USD a poté platí pravidelný drobný poplatek určený na úhradu provozu webové aplikace a dalších nákladů.

Katuma – Zemědělská družstevní platforma ze Španělska, která podporuje etické dodavatelské řetězce nákupem přímo od místních agroekologických výrobců.

Meet Coop – Open source nástroj pro online meetingy a konference

Midata – Online platforma ke sdílení lékařských dat svých uživatelů, sídlí ve švýcarském Curychu. Využívá open-source aplikaci, která členům umožňuje sdílet data o jejich zdravotním stavu s lékaři, přáteli a výzkumníky.

Modo – Carsharing, který vznikl proto, aby snížil počet soukromých, zřídka užívaných aut. V současné době nabízí tato kanadská platforma 700 automobilů a více než 20 000 uživatelů.

Open Food Network – Open source SW pro správu online farmářských trhů
a bezplatné zdroje pro zemědělce, výrobce a komunitní potravinářské podniky.

Resonate – Služba online streamování hudby podobná Spotify s podtitulkem „Hrajte férově. Hudební síť vlastněná svojí komunitou.“

Stocksy United – Platformové družstvo se sídlem v kanadské Victorii, které nabí- zí profesionální fotografie a videa v nejvyšší kvalitě.

Up and go – Platforma pro objednání domácího úklidu. Spojuje několik družstev a účtuje jim pouze 5% poplatku za vlastní fungování.

Z biologie víme, že organizace fungují tím lépe, čím lepší mají jeho členové osobní vazby. To je možné do nějakých 150 lidí. Pokud je lidí víc, člověk se v tom přestává orientovat a nastupuje byrokracie. Proto i jádro těchto internetových družstevních platforem budou tvořit především podniky, které propojují lidi v konkrétní lokalitě, kterým pak umožňují zajistit si potřeby bez závislosti na korporacích a státu.

Zde najdete všechny díly seriálu. Seriál vzniká úpravou textů z knihy Dobrý život ve stínu konzumní společnosti.

_________________

Všechny díly seriálu „Byznys 101“ naleznete zde.
Projekt Zpátky k jídlu je zde.
Seznam našich aktuálních setkání je zde. Přijďte debatovat.
Naše videa můžete na našem YT nebo na HeroHero a tím nám přispět na jejich tvorbu.
Prosíme o podporu Slušné firmy zde – každý dar pro nás moc znamená.

_________________

Tomáš Hajzler: Zprávy ze životaKnihy, FBIGLiYT,

FacebookLinkedInEmail