Slušná Firma

Tomáš Hajzler: Svoboda v práci 3.0: Jak budovat firmu v době sociální, ekologické krize a válek

firma
Čas: 6. 4. 2022 17:00 – 20:00
06-04-2022 17.00 06-04-2022 20.00 Europe/Prague Tomáš Hajzler: Svoboda v práci 3.0: Jak budovat firmu v době sociální, ekologické krize a válek Komunitní centrum a zahrada Kotlaska false
Místo: Komunitní centrum a zahrada Kotlaska

První debatní podvečer z cyklu „Exkurze do budoucnosti podnikání”.

Přednáška a následná debata o tom, jak přistupovat k podnikání v době pandemií, vzrůstající nejistoty, inflace, zdražování, narůstajícího extremismu, ekologické, sociální a ekonomické krize a nově i válek. Může být život v těchto podmínkách víc než jsou peníze? Je možné v této nejisté době udržet slušnost, poctivost a obecně etiku?

Akce již proběhla. Prezentaci si můžete prohlédnout zde. Záznam přednášky a následné debaty najdete níže.

O co jde?

Tímto večerem chceme pokračovat v cyklu “Exkurzí do budoucnosti” a též navázat na debatní večer s názvem „Svobodná firma“ před pěti lety. Máloco má dnes takový dopad na kvalitu našich životů jako firma a přitom o skrytých principech jejich fungování prakticky nic neví ani ti, kteří je zakládají nebo vedou. Veřejná diskuse na toto téma je nulová.

Firma dnes přitom zajišťuje většinu našich potřeb. Podnikatele i zaměstnance živí, mnozí ve firmách tráví víc času než se svými nejbližšími. Devět až dvacet let se na svět práce připravujeme ve škole. Lobby a PR velkých firem mění společenský systém tak, aby vyhovoval více komerčním a méně lidským zájmům. Důsledky této hegemonie firmy jsou děsivé: 9 z 10 lidí nesnáší svou práci, strategie plánovaného zastarávání se stala normou, toxicita produktů a s ní ničení ekosystémů narůstá, systém ekonomické globalizace likviduje drobné místní podniky, rozdmýchává extremismus a ničí demokracii.
Je zřejmé, že firma potřebuje zásadní upgrade: Lidem v ní musí zářit oči, zákazníkům by měla zlepšovat životy, vlastníky by měla těšit. Firma se musí stát dobrým sousedem a zapojit se do řešení patálií, jimž čelíme.  Marketing je třeba konvertovat na mattering a přestat lakovat skutečnost na jiné barvy. Nově je třeba respektovat i přírodu.
Je třeba zodpovědnost, lokálnost a angažovanost. Je nezbytné pokročit v evoluci k tyrkysovým barvám.  
Velkou otázkou je, jak na tyto změny v době nejistoty, ekonomických problémů a krizí, kterým lidstvo nikdy v historii nečelilo. Do jaké míry je dnes možné podnikat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí? Je nutné se zohnout před diktátem peněz? V čem? Nebo je možné žít, tj. podnikat i v dnešní době podle svých ideálů a obecně uznávaných ctností? 
 
 
 

Program

 
Večer začíná přednáškou Tomáše Hajzlera a po přestávce se pustíme do panelové debaty s lidmi, kteří se tématům etiky a podnikání v Česku věnují. 
 

Panelisti

Jan Bím– průvodce vnitřní a vnější krajinou

Lenka Papadakisová – působí v EVOLUCIO jako mentorka, koučka, facilitátorka poradních kruhů a mastermindových skupin

Kateřina Šachová – zakladatelka Papelote

Martin Černohorský – průvodce SoulAdventure a dříve ředitel Etnetera

Jiří Sedlák – ředitel obchodní části Bezobalu

Radek Majer – jednatel TTC TELEPORT a jeden z velkých českých průkopníků podnikání bez mocenských hierarchií

Josef Patočka – působí v platformě Re-set, kde se zaměřuje na politické a ekonomické souvislosti ekologické krize a prosazování přechodu k udržitelné a spravedlivé ekonomice. O ekologické politice píše pro Deník Referendum.

Řečníci

Tomáš Hajzler

Tomáš se profesně věnuje tématu práce a budoucnosti podnikání. Do Česka přinesl hnutí Svoboda v práci, koncepci svobodné firmy, a spoluzaložil společenství organizací Slušná firma a PeopleComm, které vede s vizí nejekologičtějšího evropského nakladatelství, to vše s cílem přispět ke změně způsobu, jakým se v Česku a na Slovensku podniká a pracuje. V pražských Modřanech spoluzaložil skupinu „KPZ“ a v Praze pak stál u zrodu prvního českého spolkového potravinového obchodu „Obživa“. Je spoluautorem projektu „Zpátky k jídlu“, podporuje české Zero waste hnutí a jako dobrovolník pomáhá ve školách svých dětí.