Etická těžba?

Zdroj: unsplash.com

Jewellery by Juna je značka, která už od svého vzniku v roce 2014 kladla důraz na udržitelnost a ekologii. Bylo tedy od začátku jasné, že Fairtrade zlato a později i Fairmined kovy prostě musí být součástí našich šperků.

Šperky jsme od roku 2014 do 2020 vyráběli v Anglii a používali Fairtrade zlato. Když jsme se ale kvůli Brexitu a covidu přestěhovali do Prahy, tak jsme zjistili, že to prostě v Česku nejde. Jen cena auditu, který slouží jako kontrola a je nutností pro udržení certifikace, je pro nás astronomická a museli jsme změnit přístup. Už nějakou dobu jsme ale komunikovali s iniciativou Fairmined, která sídlí v Kolumbii a je pod správou ARM (Alliance for Responsible Mining) a jejich hlavním cílem je ekologický postup v těžbě drahých kovů a investice z obchodu se zlatem zpět k těžařům.

Malých těžařů zlata a stříbra je na světě zhruba 20 milionů, ale přímo na nich je závislých dalších 150 milionů lidí.

V praxi se tohle týká malých, nezávislých těžařských komunit hlavně v Latinské Americe a v Asii. Iniciativa učí těžaře získávat nerostné bohatství bez použití rtuti a kyanidu, určitě si umíte představit, jak může dopadnout použití těchto super toxických látek bez pořádného vybavení a znalostí. Také se stará o to aby za práci dostali férově zaplaceno a aby komunita kolem měla z obchodu dost peněz na zdravotnictví a vzdělání. Malých těžařů zlata a stříbra je na světě zhruba 20 milionů, ale přímo na nich je závislých dalších 150 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že se většinou nacházejí v oblastech, kde nefungují žádne státní sociální programy (důchody, sociální podpora atd) je to pro ně zásadní.

Bohužel ti velcí hráči na trhu jsou často nadnárodní firmy se sídlem někde v pohodlí západního světa či Asie a jaký dopad má těžba na okolí dolů a lidí kolem je jim jedno.

Malé neindustriální těžařské komunity, se kterými Fairmined spolupracuje (Artisanal and small-scale mining) se na tcelosvětové těžbě zlata podílejí z 10 %, ale zaměstnávají 90 % pracovníků. To se může kdekomu zdát jako nepoměr a i důvod Fairmined nepodpořit z důvou neefektivity a přiklonit se k industriální těžbě. Bohužel ti velcí hráči na trhu jsou často nadnárodní firmy se sídlem někde v pohodlí západního světa či Asie a jaký dopad má těžba na okolí dolů a lidí kolem je jim jedno. Navíc se nerostné bohatství často nachází v zemích, kde vládnou zkorumpovaní oligarchové a chybí zákony i ti, kteří by měli na jejich dodržování dohlížet. Vzhledem k tomu, že korporacím jde především o výdělek, tak nějaká udržitelnost je jim naprosti cizí. Podle mnoha odborníků připadá na 10g zlata, což jsou třeba náušnice a dva prstýnky, až 20 tun toxického odpadu, který je často prostě zanechán někde v díře odkud prosakuje do půdy a nebo je rovnou odveden do vodních toků a do moře.

Fairmined je podle nás tedy určitě udržitelnější, přátelštější vůči naší planetě a lidem. Prosperující komunity, které mají přístup ke světovému trhu a vědí jak se postarat o svoje okolí jsou pro fungování našeho světa zásadní.

Naše zlato a stříbro je momentálně z dolů v kolumbijské Iquiře. I to se ale může měnit, stane-li se tak, zákazníky vždy informujeme.


Autorka Radka Junová je zakladatelkou značky Jewellery by Juna

FacebookLinkedInEmail