Sonnentor: Podnikání s mottem tady roste radost

Budoucnost organizací, Budoucnost práce, Ekologie, Příklady a inspirace, Souvislosti / 25. 1. 2020 / Josef Dvořáček, Sonnentor

Článek je převzatý z magazínu Radost, který vydává Sonnentor.

Jeden z mých dědečků byl skromným tesařem a za hluboké totality pomáhal s partou chlapů opravovat rozpadající se střechy kostelů. V té době to moc nedávalo smysl, protože kostely chátraly a byly spíše odsouzeny k zániku. Zanechal však svou činností jedinečný otisk a dodnes na něj lidé vzpomínají. Tak nějak cítím, že máme všichni povinnost, každý podle svých možností, svojí troškou přispět k obecnému blahu všech. Od samého začátku stojí veškerá naše rozhodnutí v SONNENTORU na základech hodnot trvalé udržitelnosti.

HODNOTY A FILOZOFIE

Na stěnách firmy máme vyobrazena hesla jako tradice, řemeslo, ruční práce, úcta k člověku a přírodě. Pro nás tato slova nejsou jen nápisy. Na těchto hodnotách je opravdu postavena naše filozofie. Plánujeme výrobu cíleně tak, aby byl zachován významný podíl ruční práce a my tak mohli dál podporovat lokální zaměstnanost. V Čejkovicích jsme vytvořili 150 pracovních míst. Kritérium udržitelnosti platí i při výběru obalových materiálů, které jsou kompostovatelné v domácích kompostech. Například naše čajové nálevové sáčky nejsou běleny a jsou vyrobeny z banánového vlákna abaka. U pyramidálních čajů je sáček vyroben z kukuřičného škrobu a třeba průsvitný obal z krabiček, který se sice může na pohled jevit jako celofán, je ve skutečnosti 100% kompostovatelná celulóza. Při zpracování bylinek vzniká určitý podíl bylinného prachu, ze kterého si necháváme vyrábět pelety k vytápění a díky tomu podporujeme bezodpadové hospodaření i větší soběstačnost v energii. Na výrobní hale máme zelenou střechu. Náš vozový park funguje na CNG, na střechách máme fotovoltaiku a snažíme se neustále zavádět další inovace ohleduplné k životnímu prostředí. Mám radost, že spousta nápadů přichází od našich spolupracovníků. Již tradičně pořádáme v SONNENTORU každou první neděli v září Čejkovické bylinkové slavnosti. Je to takový den otevřených dveří, kam každoročně přijíždí téměř deset tisíc lidí. Několik kolegů si před lety všimlo, že po akci vyvážíme desítky pytlů odpadu, který se nám nepodařilo ani řádně vytřídit. Zavedli jsme koncept ZERO WASTE, všichni dodavatelé mají kompostovatelné obaly, tácky a příbory a poskytujeme slevu, pokud si přinesete svoje hrníčky. Na nedaleké skládce odpad kompostujeme a následně slouží jako hnojivo pro okolní vinohrady. A co víc? Inspirovali jsme celou řadu dalších akcí, ze kterých nám lidé volají a chtějí radu, jak uspořádat akce co nejvíce bezodpadově.

FÉROVÁ SPOLUPRÁCE

Mnozí lidé mají obraz ekologického zemědělství spojený pouze s nepoužíváním postřiků. Je to však celkový životní postoj, šetrný přístup ke svému okolí a ke krajině, kde žijeme. Od pradávna platilo, že k dodavatelům to bylo co by kamenem dohodil. Bylo a stále je přirozené mít lokální dodavatele. Až levná, „vlastně odněkud shora dotovaná“ doprava převrátila dodavatelské vazby naruby. V SONNENTORu se snažíme, aby většina našich surovin pocházela z nejbližšího okolí. Každé setkání s našimi dodavateli, zvláště s pěstiteli a sedláky, je pro mě vždy setkáním nejen s důvěrnými partnery, kteří rozumějí své práci, ale i se zkušenými lidmi, které přivedla práce v souladu s přírodou k pokoře a životní moudrosti. Každoročně v SONNENTORU pořádáme setkání našich českých biopěstitelů, kde oni sami mají možnost vzájemně sdílet své zkušenosti s ekologickým pěstováním koření a léčivých rostlin a máme příležitost se všichni vzájemně poznat. Právě oni jsou naší skutečnou reklamou, protože právě jim vděčíme za kvalitní, pečlivě vypěstovanou surovinu, kterou pak dál s láskou šetrně zpracováváme do čajů a koření. V případě surovin, které v našich podmínkách nerostou, máme pěstitelské projekty v zahraničí, ta místa a lidi pravidelně navštěvujeme a férové podmínky spolupráce domlouváme na místě přímo s biopěstiteli. Usilujeme o to, abychom jim nabídli poctivou výkupní cenu tak, aby byli soběstační vůči svým rodinám. Tímto se snažíme podpořit právě fungování malých rodinných ekologických farem, jako je tomu např. u rodiny Šulců v Útěchovičkách u Pelhřimova, od kterých máme vynikající mátu či meduňku, nebo u rodiny Ošťádalů, Podstavků a dalších. V zahraničí je to třeba náš pěstitel kávy José Maria Castro z Nikaraguy. Kromě garance biokvality u zahraničních dodavatelů ze zemí třetího světa vždy dbáme na celou řadu enviromentálních a společensky odpovědných aspektů, např. aby děti farmářů chodily do školy, nebyla zneužívána dětská práce a další. Znát tok surovin je v ekologické produkci určitým pravidlem a dodržování těchto procesů dává záruku biokvality. Vzpomínám si na jednoho nového kolegu, který přišel na setkání s našimi pěstiteli a nedovedl pochopit, že s nimi můžeme mít přátelský férový vztah. Byl zvyklý z nadnárodní korporace každý rok stlačit cenu u svých dodavatelů o několik procent dolů a na tom byla závislá i jeho odměna. Myslím, že nemůžete mít dobré firemní hodnoty, chovat se třeba skvěle ke svým zaměstnancům a současně klamat své dodavatele.

PRODEJ BEZ KOMPROMISŮ

Díky tomu, že děláme z kvalitních surovin od místních pěstitelů a čaje balíme v Čejkovicích s místními lidmi, vytváříme kvalitativně vynikající produkty. Tyto produkty zásadně vůbec neprodáváme v klasických obchodních řetězcích – jednak nechceme a jednak to ani díky obrovskému tlaku na cenu není možné. Snažíme se nabízet široké portfolio kvalitních čajů v biokvalitě především v prodejnách zdravé výživy a bioprodejnách, kde zákazník více ocení vysokou jakost sypaných i porcovaných čajů. Výrazným způsobem nám roste prodej přes vlastní e-shop, kde aktivně pracujeme se svými zákazníky, kteří jsou často i fandové toho, co děláme. Pokud nabízíte kvalitní produkt, je třeba ho důstojně a dobře prezentovat. Proto se snažíme hledat prodejny, kde by vznikala SONNENTOR oddělení se svojí identitou i se svým stylem prezentace. Trvalou udržitelnost a úctu k tradicím zde reprezentují například naše masivní selské skříně v partnerských nebo vlastních prodejnách, ve kterých jsou naše produkty vystaveny. Atmosféra v těchto prodejnách je svým způsobem výjimečná a mísí se v ní směs tradic, vůně bylin a nostalgie. Výhodou partnerských prodejen je zastoupení širokého sortimentu produktů SONNENTOR, odborné poradenství prodávajícího personálu, jeho přívětivost a ochota poradit. V současné době je v České republice otevřeno téměř 50 těchto partnerských prodejen. Naši zákazníci oceňují nejen chuť čajů a koření, ale také se jim líbí práce a příběhy pěstitelů, originální grafika krabiček, hezké názvy produktů i environmentální charakter našich obalů. Náš odbyt neroste nijak raketově, spíše krůček po krůčku. Prodej menším prodejnám je po menších množstvích, ale i díky tomu můžeme stále zabezpečit dostatek kvalitní suroviny od lokálních pěstitelů. Pokud chcete zabezpečit přímý nákup kvalitních surovin, je zdravé růst postupně a pomalu se sítí menších prodejen, než dát přednost závislosti na velkých nadnárodních řetězcích. I přesto se nám daří dlouhodobě ekonomicky konstantně růst a v loňském roce jsme dosáhli obratu 280 mil. Kč. Poptávka po širším sortimentu bylin, čajů a koření, ale také po kompetentním zákaznickém servisu a poradenství nás postupně přivedla k myšlence otevřít vlastní SONNENTOR prodejny. Zde se snažíme sdílet své hodnoty a vytvářet tak místo, kam se lidé budou rádi vracet. Aktuálně můžete navštívit první prodejny v Čejkovicích, v Brně a v Praze. V současnosti k nám přicházejí nové nabídky na poskytnutí obchodních prostor pro SONNENTOR prodejny a přicházejí také první zájemci o provozování SONNENTOR prodejen ve stylu franchizového konceptu, který s nadšením chystáme. Máme radost z toho, kolik rozmanitých cest se najednou naskytne, pokud se zřeknete prodávání v anonymních prostorách nadnárodních řetězců, kde produkt, kvalita a lidé, kteří za tím stojí, nic neznamenají!

Bylinkový ráj SONNENTOR

Myšlenka dělat věci kvalitně a transparentně k nám přiváděla stále více zájemců o exkurze v našem výrobním závodě na zpracování bylin, čajů a koření. V roce 2012 jsme v rámci areálu výrobního závodu SONNENTORU v Čejkovicích zahájili turistický projekt zážitkové exkurze ve výrobě čajů Bylinkový ráj SONNENTOR. V dnešní době se firmy spíše uzavírají, chrání si svá know-how, své postupy a znalosti. Zcela transparentně otevřít své prostory veřejnosti vyžaduje odvahu, protože vše, co děláte, se najednou objeví pod drobnohledem veřejnosti. Zpočátku jsme turisticky živořili, ale pod vedením našeho nadšeného kolegy Zdeňka Chocholáčka se Bylinkový ráj SONNENTOR stal jedním z TOP výletních cílů jižní Moravy. Postupně jsme začali dělat nejen zážitkové exkurze ve výrobě čajů, ale také otevřeli vyhlídku na zelené střeše naší výrobní haly, bylinkovou zahradu svaté Hidegardy a čajovnu Čas na čaj, kde nabízíme pouze lokální produkty a úžasné dezerty od místních cukrářek. Lidé jako Zdeněk nejsou vystudovaní manažeři cestovního ruchu, ale dělají svoji práci srdcem a jsem rád, že máme ve vedení spoustu takových lidí. Mimochodem, v minulém roce navštívilo naše exkurze 45 000 návštěvníků. Lidé z firmy jsou zapojováni do workshopů pro zákazníky i studenty. Nenajímáme si profesionální agentury, ale holky z prodejny, které nám vyrostly z našeho firemního prostředí, připravují samy pro zákazníky skvělé workshopy
o vaření nebo přípravě smoothie. Poslední rok roste také zájem o firemní workshop Sluneční firma dokořán, který je inspirací nejen pro podnikatele a firemní management, ale také pro všechny zapálené nadšence, kteří věří, že odpovědnost vůči lidem i životnímu prostředí a udržitelný růst jsou nezbytnými stavebními kameny zdravě se rozvíjejícího podnikání.

BIO konečně začíná být normální

Dnes začíná být velkým tématem vysoký obsah chemie v podstatě ve všech potravinových produktech. Staré lidové přísloví říká, že na každou nemoc vyrostla v přírodě nějaká bylinka. Zkusme začít žít pokorněji s ohledem na prostředí kolem nás a objevit, jakou sílu má v sobě to, co je opravdu z přírody. Vnímáme, že dnešní zákazník začíná být lépe informovaný, více se orientuje na kvalitu produktu a nad výrobkem uvažuje v hlubších souvislostech. Obecně lze říci, že je to dáno vyšší aktivitou ze strany médií a také okolnostmi světových či lokálních potravinových skandálů. Dále hraje svou roli prokazatelný negativní dopad konvenční produkce, založené na nadměrném používání syntetických hnojiv a přípravků. Když k nám návštěvníci zavítají na exkurzi do výroby, snažíme se je zasvětit do celého procesu zpracování a nebojíme se jim ukázat, že je to možné dělat i jinak. Pojem „bio“ se dostal do povědomí široké veřejnosti a dál si získává své příznivce. Také neustále sledujeme aktuální trendy ve výživě. Pokud jsou v souladu s naším přesvědčením, pak na jejich základě vyvíjíme nové produkty. Například reagujeme na dlouhotrvající trend blahodárných účinků kurkumy. Kromě kurkumy jako koření nabízíme řadu netradičních kurkumových čajů i tzv. Kurkuma Latte – směs kurkumy s našlehaným mlékem. Pro naše produkty vymýšlíme originální názvy. Každý z našich spolupracovníků má možnost navrhnout název čaje, takže výběr názvu je taková týmová práce. Práce s bylinkamia kořením nás opravdu baví, a tak se snažíme přenášet nadšení z práce i do svých produktů. Mezi nejoblíbenější názvy patří čaj Dobrá nálada, Kuc-kuc, Anděl strážný, čaj Usmrkánek pro děti, Balzám na nervy… zákazníci je milují a my víme proč. Každoročně také ručně balíme Adventní sadu 24 biočajů, je to takový čajový adventní kalendář, každý den ochutnáte jiný čaj, který má na přebalu krásnou adventní básničku a grafiku. Jen díky tomuto produktu u nás v SONNENTORU vzniklo celoročně 20 pracovních míst. U čaje Tady roste radost jsme zase na čajový přebal začali psát různé citáty významných lidí o radosti. Zákazníci je sdílí a nám to dává smysl. Musím vám říci – není hezčí práce než přinášet lidem radost! A já osobně jsem vděčný za to, že díky své práci mohu vyzkoušet tolik bylinkových čajů, kolik jiný nestihne ochutnat ani za deset životů.

Firma jako rodina

Nedávno jsem v Praze přednášel na konferenci Lovebrand, která měla v upoutávce krásný citát od Richarda Bransona: „Na prvním místě nejsou zákazníci. Na prvním místě jsou zaměstnanci. Když se nejdříve dobře postaráte o své zaměstnance, ti se pak postarají o vaše zákazníky.“ Často potkávám mnoho ředitelů a vedoucích, kteří velmi nepěkně mluví o svých zaměstnancích a podřízených. Myslím, že lidé, které vedete, musí vědět, že je máte rádi a že vám na nich záleží. Protože vždy musí jít na prvním místě hlavně o člověka! Když jsme v SONNENTORU projektovali novou přístavbu, měli jsme tam moc krásný prostor s úžasným výhledem do krajiny a dle návrhu projektanta tam měla být kancelář a zasedačka ředitele. Z toho prostoru jsme nakonec udělali naši firemní jídelnu. Je to takový náš firemní obývák. Můj táta vždy trval na tom, abychom společně obědvali, a moc rád na to vzpomínám. I u nás v SONNENTORU se nám podařilo zavést tradici společných obědů. I taková drobnost podpoří vzájemnou komunikaci. V každé firmě vzniká nějaké to podvědomé pnutí mezi výrobou a administrativou a i takový společný oběd někdy dokáže skvěle „obrousit hrany.” Mimo to každoročně pořádáme společné akce, na kterých trávíme čas jako kamarádi a nejen jako kolegové. Úžasný nápad realizují maminky v SONNENTORU každé léto. Organizují tábor pro děti zaměstnanců a propojují tak navzájem celé rodiny. Já sám rád vzpomínám na své dětství, kdy moje máma s námi malými dětmi byla doma a vytvářela rodinné zázemí, stejně tak jsme se o to snažili u nás doma při výchově našich tří dětí. Myslím, že my zaměstnavatelé máme odpovědnost za to, aby naši spolupracovníci měli možnost zakládat dobré rodiny. Hlavně na maminky menších dětí je dnes vytvářen obrovský společenský tlak. Nabídka zkrácených úvazků může skvěle podpořit spokojenost i loajalitu maminek, které se snaží skloubit výchovu dětí s prací. Pokud se nám ve firmě něco podaří, je důležité udělat si svoje malé oslavy a sdílet radost z úspěchu všichni dohromady. Na studentských stážích a praxích u nás v SONNENTORU potkávám každé léto novou generaci mladých zapálených lidí se zkušenostmi ze zahraničí, kteří svými novými pohledy otevírají nové příležitosti a nesou v sobě naději lepších zítřků.

Pokora

Od svého založení usilujeme o podporu tradičních hodnot, společenské odpovědnosti a trvalé udržitelnosti. Úspěch, růst a rozvoj firmy přijímáme s pokorou jako dar i odpovědnost. Není to pro nás jediným smyslem života, za kterým se honíme. Dobré vzájemné vztahy, úcta k sobě navzájem i k prostředí, kde vyrůstáme, jsou pro nás velmi důležité. V devadesátých letech povstala vlna celé generace podnikatelů, kteří rychle zbohatli. Nebyli na to připraveni a z mnohých se stali egoisté, kteří šli přes mrtvoly zaslepeni velkými zisky. Mám radost, že dnes v podnikání posilují myšlenky hodnot a spousta podnikatelů se zamýšlí i nad posláním a odpovědností, kterou máme vůči přírodě, vůči naší planetě i vůči naší společnosti. Nedávno jsem na to téma četl krásné zamyšlení papeže Františka: „Dovolte mi, abych to formuloval jasně: čím více jsi mocný, čím větší dopad má tvé jednání na druhé, tím více jsi povolán k pokoře. Jinak tě moc zničí a ty zničíš ostatní. Ve spojení s pokorou a konkrétní láskou se však moc, ať je jakkoli velká, stává službou a dokáže šířit dobro.“ Myslím, že je zde shrnuta celá podstata vedení lidí, managementu i vedení společnosti našimi politiky. Potkal jsem tolik skvělých majitelů a ředitelů i politiků, které zničily úspěch, pýcha, egoismus, sebestřednost a nekonečná touha po ještě větším zisku a po moci. Musím říci, že každé ohlédnutí zpět mě naplňuje vděčností, že jsem mohl a stále mohu dělat v životě práci, která mě opravdu baví, že jsem obklopen skvělými spolupracovníky. A že potkávám spoustu úžasných lidí, kteří poctivě pracují, jsou zruční, schopní a otevření měnit svět k lepšímu. To je úžasná zpráva pro naši budoucnost!

 

FacebookLinkedInEmail