Svoboda 3.0 – Jak budovat firmu v době sociální a ekologické krize a války
Minulou středu jsme se sešli v Ekocentru Kotlaska nad další Exkurzí do budoucnosti (výstupy z minulých exkurzí najdete zde). Věnovali jsme se našemu hlavnímu tématu: Evoluci organizací a tomu, jak podnikat v době sociální a ekologické krize a válek. V tomto blogu si poslechněte úvodní přednášku, záznam panelové diskuze a podívejte se na fotky.
V úvodní přednášce jsem se snažil mluvit především o systémových věcech, které dnešní podnikání ovlivňují, neboť slepá skvrna toho, co je to firma, jak funguje a jaké má dopady na naše životy, je obrovská a veřejná diskuze nad těmito tématy je prakticky nulová.
Začal jsem svobodnou vůlí, která je základním opěrným pilířem liberalismu. Snažil jsem se vysvětlit, že víra v to, že se rozhodujeme zcela samostatně, svobodně, nezávisle na okolí, je základní nástroj ovládání mas. Čím více věříme, že jsme svobodní, tím snadněji je námi manipulováno.
Potom jsem mluvil o tom, jak se za posledních patnáct let proměnil můj pohled na svobodu. Na tom jsem se snažil ukázat, jakým vývojem bude třeba projít v byznysu i společnosti, chceme-li se vyhnout válkám.
Mluvil jsem o tom, o co jde v životě a jakou roli v tom hraje firma, podnikání a velký byznys. Zmiňoval jsem to, co člověk potřebuje ke štěstí/dobrému životu vs. to, co po nás požaduje moderní výkonostní, konzumní společnost.
Z mého pohledu nejdůležitější částí mého vystoupení byla část věnovaná evoluci. Věřím, že potom, co pochopíme rozdílnost podnikatelských modelů v různých fázích vývoje, situace se změní. Dnes většina našinců vzhlíží pomýleně ke „korporaci“ jako k nevyššímu vývojovému stádiu s mnoha destruktivními dopady na naše životy a přírodu. O fenoménu korporace jako budoucnosti podnikání si přečtěte více zde.
Nakonec jsem mluvil o vizi budoucnosti, o třech konfliktních představách toho, jak dál. Proklikal jsem konkrétní příklady toho, jak budoucnost podnikání vnímáme ve Slušné firmě. Zde jsou slajdy:
Po přestávce jsme zasedli k panelové diskuzi, kterou jsme vykopli otázkou „Je možné v dnešní době ctít etiku (tj. podnikat poctivě, pravdomluvně, podle nejlepšího svědomí) a přitom podnikat ziskově?“. Moje odpověď by byla tato: Jakýkoli kompromis v etice znamená úbytek přirozeného magnetismu a tedy i podnikatelského úspěchu.
Všimli jste si, jak se cítíte s lidmi, kteří lžou, podvání nebo zabíjí? Nechcete s nimi být. Tečka. Etika je základ všeho.
Bohužel ne tak v dnešním byznysu a k mému smutku ani v našem panelu. Zaposlouchejte se. Už v úvodu jsme si potřebovali říct, že bychom se měli pobavit o tom, kolik etiky je třeba a co je to ziskovost. Viditelně je třeba v této debatě pokračovat a já osobně si myslím, že to bude debata dlouhá. Ale lepší dlouhá než žádná. Díky za ní.
Fotky z celého podvečera jsou zde.
P.S.: Všechny předchozí díly seriálu Byznys 101 naleznete zde.
Seznam našich aktuálních setkání je zde. Přijďte debatovat.
Projekty Slušné firmy můžete podpořit zde. Každý dar pro nás moc znamená.