Pomalé Vánoce
Vloni jsem na tomto místě psala o Vánocích jinak. Můj příspěvek začínal postesknutím nad hektičností a vysokou míru stresu v době adventu. Letos jakoby tohle začalo už v listopadu. Ponejvíce vibruje Praha, ale i kolegové z Brna a dalších velkých měst si stěžují na vysokou zátěž. „Je toho prostě moc,“ slyšíme odevšad. V prosinci pak přibydou vánoční večírky a chystání na samotné svátky. Z temných dní určených spíš k odpočinku a klidnému těšení se téměř stává příprava na konec světa. Je proto dobře, že existují možnosti, jak tuto dobu prožít jinak, pomaleji a udržitelněji. Pro nás osobně, naše okolí i planetu, která letos navíc prožila teplotní šok.
Kde se pomalost vzala?
Vše začalo v Itálii jako tzv. slow food, neboli pomalým jídlem. Když se v polovině 80. letech minulého století chystal v Římě u Španělských schodů otevřít svoji pobočku McDonalds, Italové se proti tomu postavili. Přesněji řečeno Italky. Traduje se, že vzaly si zástěry, válečky, pomoučnily si ruce a na ulici začaly na protest připravovat domácí těstoviny. McDonalds v srdci Říma na tom místě sice dodnes stojí, tento akt však dal vzniknout hnutí Slow food, které se od té doby rozmohlo pro celém světě. Ne nadarmo má ve svém znaku šneka. Pomalost totiž přináší preciznost a kvalitu. A nikdo nemůže upřít Italům, že by nerozuměli kvalitnímu jídlu.
A zase ta lokálnost
Pomalost se postupně přelila do módy. Mnozí si jistě vzpomenou na zřícenou továrnu na oděvy v Bangladéši před více jak pěti lety. Od té doby se často preferuje udržitelné oblečení před hadříky, které nesmyslně obletěly planetu a byly ušity za bídných podmínek. Začíná být opět v kurzu pořizovat věci v second handech (po republice fungují některé jako úspěšné integrační sociální podniky) anebo podpořit českého výrobce.
Méně je více
Myslím, že nebudu daleko od pravdy s tvrzením, že předvánoční tržby zase budou trhat rekordy. Stejně jako nárůst neuróz, depresí a zdravotních kolapsů. Mnozí to už naštěstí nahrazují kvalitou. A to nejen věcí a jídla, ale kvalitou mezilidských vztahů. Užijí si společně příjemně strávený čas namísto hektického chystání mnoha druhů cukroví a pokrmů. Když už by měla potěšit drobnost, proč třeba něco nevyrobit: domácí marmeláda či perníček je pak nad zlato. Samozřejmě z lokálních kvalitních surovin anebo zakoupené od místního dodavatele s jasným původem. Geniálně to letos zpracovali kolegové z další členské Slušné firmy Econea.cz ve svém vánočním Průvodci bez zbytečného odpadu, stresu a front.
Dejme odpočinout planetě
Země letos dostala na frak a my zažili jsme příznaky změny klimatu doslova na vlastní kůži. Sice jsme se těšili z mnoha slunečných dní, ale za cenu dlouhého sucha a dalších teplotních rekordů. A příroda si zaslouží odpočinout. K tomu může opět sloužit pomalost – třeba ve spotřebě. Uberme plyn a když už musíme, sáhněme po něčem méně destruktivním. Ať už to bude šetrně vyprodukované, ideálně české a sezónní, bez zbytečných obalů a pokud exotické, tak fairtradové a ideálně bio (třeba naši kávu, to není žádný product placement, ale otevřená reklama 😉 Anebo si darujme NIC. Obdarováváme totiž hned několikrát najednou – nejprve sebe tím, že se vyhneme stresujícím nákupům, druhému pak věnujeme to nejcennější – svoji pozornost – a planeta si zároveň oddychne.
Přeji vám pomalejší Vánoce a radostnější nový rok!
Markéta
www.fair-bio.cz