Příběhy z okraje – Budoucnost podnikání

Od podzim ’22 pokračujeme ve šňůře přednášek a debat a konferencí na téma budoucnosti podnikání. Tímto blogem vás chci pozvat na tři podzimní:
14.9.: Příběhy z okraje I. Podnikání na principech lokalizace, slušnosti a prospěšnosti
6.10.: Příběhy z okraje II. Fungování bez mocenské hierarchie
10.11.: Příběhy z okraje III. Návázání na tradice, slušnost, zodpovědnost, cirkularita v podnikání
14.9. se můžete těšit na Josefa Dvořáčka ze Sonnentoru:
A Stanislava Martince z Komy Modular:
Ke kontextu našich setkávání:
Slušná firma vznikla proto, abychom přispěli ke změně toho, jak se u nás podniká a pracuje směrem od jednostranné orientace na zisk/obživu k obecnému prospěchu/vyššímu smyslu a též od externalizace škod k přebírání zodpovědnosti.
Přednášky, besedy, workshopy a konference byly od našeho založení v roce 2016 vždy nedílnou součástí našich aktivit – např. zde. Covid tato setkávání značně omezil – zároveň nám ale pomohl uvědomit si, že bez dialogu naživo se společnost rozděluje a ještě víc atomizuje. Krizím se přitom bez setkávání a propojování nemůžeme postavit. Toto jsou jsou čtyři hlavní důvody proč v organizaci setkávání pokračujeme:
– jsou pro nás možností setkávat se s členy našeho kmene
– jsou pro nás nástrojem, jak se propojovat s dalšími lidmi
– pomáhají nám vylaďovat se na složitých tématech doby
– jsou důležitým zdrojem fundraisingu pro Slušnou firmu
Tak jako v minulosti zveme lidi, kteří téma žijí a umí ho srozumitelně předat, s prosbou, aby se s námi co nejotevřeněji a co nejpraktičtěji podělili o svou zkušenost tak, aby si účastníci odnesli vždy ideálně i návod, co si s daným tématem počít u sebe v životě, ve firmě, v práci.
A proč „Budoucnost podnikání“ a „Příběhy z okraje“?
Na českých polích dominuje řepka a další technické plodiny, v lesích smrk. V podnikatelskému prostředí hraje prim modernistický model extrakční, expanzivní korporace. V lesích a na poli už víme, že od monokultury je nutné se vrátit k poly-kulturám. To samé je třeba udělat i v ekonomice a byznysu. Dominantní model korporace a extrémní koncentraci ekonomické a politické moci je třeba doplnit jinými modely, především těmi ukotvenými v místě podnikání. Korporaci je třeba doplnit o místní, sociální, spolkové, komunitní, církevní, družstevní, obecně prospěšné a další podniky. Tyto podniky existují mimo mainstream, na okraji, kde ukazují budoucnost podnikání. Na těchto besedách se s nimi můžete seznámit.
Meta nám smázla instagramový účet. Založili jsme nový.
Prosím, jste-li na IG, pomozte nám ho rozkřiknout, dejte follow. Moc díky.
Kdyby někoho zajímalo proč: Kolegyně uvedla omylem datum založení účtu jako své narozeniny a algoritmus Mety vyhodnotil, že kolegyně je děcko. Protože nejsme jejich zákazníci, nemají pro nás zákaznický servis, na zprávy nereagují, prostě udělají, co uznají za vhodné a tečka. I proto se o sociálních sítích hovoří jako o technofeudalismu: Drobní „uživatelé“ (tak se nám tu říká) tu odvedou všechnu práci výměnou za iluzi jakýchsi služeb zdarma. Zeitgeist.
Projekty Slušné firmy můžete podpořit zde. Každý dar pro nás moc znamená. Naše videa můžete sledovat i na Herohero zde a tím nám přispět na jejich tvorbu. Díky.
Všechny aktuální sešlosti a část archivu najdete zde.