Příklady organizací fungujících bez mocenské hierarchie

Dnes k tomu, jak zorganizovat firmu či jakékoli jiné společenství ne na principu mocenské hierarchie, povinnosti a nucení, ale na základech dobrovolnosti a zodpovědnosti.
Studiu mocenských hierarchií a jejích alternativ jsem věnoval kus života. Došlo mi, jak moc nás systém nad-/pod-řízenosti, povinnosti, cukru/biče,… ničí nejprve ve škole. Pak jsem si všiml, jak ten samý systém ve firmách dělá z lidí zdroje jako součástky stroje. Potom jsem si všiml toho samého v hierarchii státu, zdravotnického systému, soudnictví i jinde.
Došlo mi, že mocenská hierarchie ničí životy a dokonce zabíjí, a že vůbec nežijeme v demokracii, jak se obecně tvrdí, a že je nutné posunout se (v úvodním schématu výše) zleva doprava.

Z výchovy v sobě mám něco, co se odmítá podřídit ne-kompetentním, traumatizovaným, odpojeným lidem, kteří jsou v nějakém pavouku nakreslení výš než já a jsou (jenom proto) mocnější – tj. oni mohou, zatímco já ne-mohu. Bolí mě plýtvání, nespravedlnost, despekt, ponižování, legalizace psychopatie a další formy nemocí a zla, které mocenská pyramida ospravedlňuje.

Proto jsem se nikdy nepřestal věnovat tématu evoluce organizací (toho, jak se organizujeme s ostatními). Proto dál hledám příklady uspořádání stavící na sebe-řízení, respektu, svobodě a zodpovědnosti. Ze všeho nejvíc se raduji z toho, že od roku 2007, kdy jsem s tématem začínal, narostl počet těchto organizací exponenciálně.

Na 6.10. jsme pozvali dva zástupce organizací, v kterých si její členové spolu-rozhodují o tom, co kdy, kde, jak, s kým, za co/kolik budou dělat. Výstupy (vide, fotky, myšlenky) najdete zde.

Prvním je Vláďa Dobeš, spoluzakladatel Základní a střední škola Donum Felix, průkopník „sudbury“ modelu uspořádání v Česku (pro mě nejinspirativnější model nehierarchického uspořádání ever a nejdemokratičtější způsob uspořádání školy).
Pak přijde Jirka Štěpán z Etnetera Activate. Málokdo z firemního světa v Česko-Slovensku má v byznys světě tolik zkušeností jako Etnetera. V Etneteře experimentovali se vším možným, mimo jiné i s holakracií, což je u nás zatím stále ještě ojedinělé.
Fungovat bez mocenské hierarchie, bez strachu, „jen“ na přirozeném magnetismu je v Česku stále velmi, velmi neobvyklé. Využijte proto tu příležitost a přijďte si pro knohw-how.

Kdo neznáte Vláďu Dobeše, poslechněte si jeden ze starších roz-hovorů s ním a jeho dcerou Valérií o fungování jejich školy:

A zde si poslechněte jednu z předchozích prezentací Jirky Štěpána z Etnetery o transparentnosti ve financích:

_________________

Další díly seriálu „Byznys 101“ naleznete zde.
Seznam našich aktuálních setkání je zde. Přijďte debatovat.
Projekty Slušné firmy můžete podpořit zde. Každý dar pro nás moc znamená.

FacebookLinkedInEmail