O stavu korupce v Česku a o tom, jak se potravinářská firma stane otrokem supermarketů aneb Q&A po poslední besedě

Mohu-li doporučit, pusťte si tuto besedu (46 minut). Proběhla v rámci Příběhy z okraje I. Podnikání na principech lokalizace, slušnosti a prospěšnosti, kde vystupovali Josef Dvořáček ze Sonnentoru a Stanislav Martinec z Koma Modular.

V této závěrečné diskuzi padla řada provokativních myšlenek. V tomto blogu jsem chtěl vytáhnout dvě: první  je osobní zkušenost s korupcí v Česku, jak ji popisuje Stanislav Martinec z Koma Modular (od cca 20. minuty) a následně unikátní zkušenost Sonnentoru s supermarketovými řetězci. Není obvyklé, aby podobné informace v Česku zaznívaly. Přesto.

Od cca 26. minuty si poslechněte, jak se místní potravinářská (či jakákoli jiná) firma stane de facto otrokem supermaketu a najednou musí dělat, co dostane nařízeno – bez ohledu, zda je to pro ni výhodné a zda to vůbec chce dělat. Josef Dvořáček o tom mluví velmi výmluvně.

Začíná tím, že firma zatouží růst. Někoho ve firmě napadne koupit stroj. Tím vznikne dluh a potřeba vyššího odbytu. Protože u nás v potravinách prakticky není jiný odbyt než právě přes nadnárodní markety, jdou tam a dohodnou se na dodávkách. Tam je začnou tlačit s cenou a kvalitou dolů – obvyklou strategií jsou tzv. „privátní značky“, kdy market přiměje dodavatele, aby potraviny balil do obalů s logem supermarketu. Tlak na cenu a kvalitu pokračuje do té chvíle až se dodavatel dostane do situace, kdy už stěží pokryje náklady. V supermarketové centrále však často uslyší: Berte nebo běžte pryč. Vy ale máte stroje z dluhem a zaměstnance, za jejichž životy cítíte zodpovědnost.

„Každá ne-návštěva supermarketu každý ne-nákup u nich je obrovská pomoc pro zlepšení situace v potravinářství v Česku. Můžete-li, nakupujte u místních producentů, farmářů, vinařů,…“, prosí na závěr Josef Dvořáček.

O dopadech hegemonie supermarketů nad našimi potravinami si přečtěte v článku: Čtrnáct (utajovaných) faktů o supermarketech, které by mělo znát každé dítě.

Přednáška Standy Martince z Komy Modular je zde:

Vystoupení Josefa Dvořáčka tady:

_________________

Další díly seriálu „Byznys 101“ naleznete zde.
Seznam našich aktuálních setkání je zde. Přijďte debatovat.
Projekty Slušné firmy můžete podpořit zde. Každý dar pro nás moc znamená.

FacebookLinkedInEmail