Nerůst jako alternativa růstového kapitalismu

Zkraje listopadu 2021 jsme uspořádali půldenní konferenci z našeho cyklu “Exkurze do budoucnosti”. Věnovali jsme se nerůstu (z anglického “degrowth”), což je hnutí, které kritizuje dnešní posedlost ekonomickým růstem s drastickými dopady na přírodu a kvalitu lidských životů a nastiňuje alternativu, kterou je ekonomika postavená na autonomii, lokalizaci, péči a solidaritě.

Ekonomický růst je dnes stále ještě hlavním cílem většiny všech světových vlád i korporací. Trvale rostoucí HDP je pak tím, co má lidem zajistit blahobyt a šťastný život. Růst má vyřešit i většinu krizí, kterým aktuálně čelíme, od covidové až po tu klimatickou. Tento systém vyžaduje, aby lidé nakupovali spoustu věcí, které nepotřebují a nechtějí, a navíc ještě, aby jich kupovali rok od roku stále víc jen proto, aby se celý systém nezhroutil. Stále většímu počtu lidí začíná být jasné, že HDP měří vše, jen ne to, na čem v životě opravdu záleží. Posedlost růstem nás dostala do nejhlubší krize, ve které kdy lidstvo bylo. Podle mnoha studií (aktuálně například nejnovější zpráva IPCC či dlouhodobá studie planetárních limitů) jsme již překročili únosnou míru zátěže ekosystémů a čas, který nám zbývá, pokud chceme odvrátit ty nejtemnější scénáře, se už nepočítá na desetiletí, ale jen na poslední měsíce a roky. Změna ekonomického systému je jednou ze základních věcí, které se musí změnit. Je třeba přejít od ekonomické globalizace k lokalizaci – k ekonomice, jejímž smyslem bude uspokojování potřeb všech lidí na Zemi, při vzájemném respektu planetárních limitů. Jak funguje současný ekonomický systém a jak by mohla vypadat jeho alternativa – to budeme probírat během tohoto důležitého setkání.

Níže jsou všechny video-záznamy přednášek a závěrečné panelové diskuze. Na fotky se podívejte zde.

___________________________

Meta nám smázla instagramový účet. Založili jsme nový.
Prosím, jste-li na IG, pomozte nám ho rozkřiknout, dejte follow. Moc díky.
Kdyby někoho zajímalo proč: Kolegyně uvedla omylem datum založení účtu jako své narozeniny a algoritmus Mety vyhodnotil, že kolegyně je děcko.
Protože nejsme jejich zákazníci, nemají pro nás zákaznický servis, na zprávy nereagují, prostě udělají, co uznají za vhodné a tečka. I proto se o sociálních sítích hovoří jako o technofeudalismu: Drobní „uživatelé“ (tak se nám tu říká) tu odvedou všechnu práci výměnou za iluzi jakýchsi služeb zdarma. Zeitgeist.
___________________________

Projekty Slušné firmy můžete podpořit zde. Každý dar pro nás moc znamená. Naše videa můžete sledovat i na Herohero zde a tím nám přispět na jejich tvorbu. Díky.
Aktuální akce najdete zde – přijďte debatovat:

Exkurze do budoucnosti podnikání

FacebookLinkedInEmail