Chudneme! Většina ano, pár lidí ale naopak pohádkově bohatne

Doba je prý zlá. Prý je třeba si udělat další díru do opasku. Nebo raději hned dvě.

Můžeme se hodně naučit v téhle době o tom, jak funguje matrix. Stačí se naučit číst mezi řádky.
K neveřejným informacím patří, že náš ekonomický systém urychluje bohatnutí bohatých a stejně tak zrychluje chudnutí chudých. To je jeho esence. Báchorka, která je nám vyprávěna tvrdí, že bohatnutím bohatých zbohatnou nakonec všichni. Dokonce má ta bajka název: „Trickle-down economics“. Naprostým základem je ekonomický růst. Bajka formou metafory vypráví, že „zvedající se hladina zvedne všechny lodě i loďky stejně“.

Bohužel je to lež jak ta věž.

Ve skutečné ekonomice (oproti té kasínové a onlinové) je koláč jen jeden. Když si někdo kousne víc, pro ostatní zbyde míň a nakonec nic. Funguje to jako Monopoly nebo Dostihy a sázky. Hráli jste to někdy? Zkuste.

Do doby než matrix (ekonomický systém neliberální globalizace) nezměníme, bude většina z nás dál chudnout, zatímco úzká skupinka pohádkově zbohatne. A to se to stále ještě teprve rozjíždí.
Američtí kamarádi říkají: „You ain’t seen nothing yet“ (Ještě nemáte ponětí o tom, co se vůbec děje).

Sledujme to, už teď je to jízda. V kategorii „zisky korporací“ a „majetky miliardářů“ padá jeden rekord za druhým. Mnoho informací je přitom veřejných. Není složité si je vyhledat. V covidu byly žně farma korporací. Zdá se, že ty si už nazobaly a nyní „se hojí“ především energetické, zbrojařské a potravinářské korporace. Uvidíme, jaká bude míra jejich chamtivosti a kam nás jejich tlak na růst výnosů zavede.

Byl jsem teď u rodičů, mají televizi. Na ČT24 jela skoro non-stop relace „Drahé Česko„, kde odborníci (nezřídka zaměstnanci korporací 🙂 🙂 ) radili běžným lidem, jak doma dotahovat kohoutky, jak si koupit ty nejslabší žárovky, jak utěsnit okna, jak v supermarketech najít to nejlevnější, jak si doma obléknout o dva, tři svetry navíc,…

Pánové z vlády (uskupení SPOLU) pak v prostřizích s vážnou, posmutnělou tváří vyzývali lidi, kteří nemají na jídlo a na nájem, ať si řeknou státu o pomoc (rozuměj ostatním chudnoucím lidem, neboť miliardáři do společného přispívají minimum nebo nic – zde).

Je to opravdový bizár, taková krapet zvrhlá hra. Pěkně to zvizualizovali autoři thrilleru/“dokumentárního filmu“: Díra/El Hoyo Viděli jste?

A víte, co je na tom celém nejzajímavější? Že z historie víme, jak tahle hra končí. Víme, že to skončí a víme i jak. Vzpomeňte si na hodiny dějepisu na období 1929-1938. Jedeme dnes podle stejné šablony jako naši předci v té době.

Kontext najdete v knihách například Dobrý život ve stínu konzumní společnosti, Ekonomie koblihy.
_________________

Seriál „Byznys 101“ naleznete zde.
Projekt Zpátky k jídlu je zde.
Seznam našich aktuálních setkání je zde. Přijďte debatovat.
Projekty Slušné firmy můžete podpořit zde. Každý dar pro nás moc znamená.

FacebookLinkedInEmail