Obdivujeme nejbohatší. Nezajímá nás ale, jak ke svému majetku přišli.

Žijeme v systému, kde je nutné mít, aby člověk mohl být. V kategorii „jmění“ hraje naše společnost mnoho her. Jednou z těch populárních je „hra na nejbohatšího miliardáře“. Funkci soudce si v tomto spektáklu obsadil časopis Forbes. Národní mutace časopisu vydávaného nad-národní mediální korporací produkují po celém světě stovky žebříčků nejmovitějších, nejvíce ziskových, nejúspěšnějších, nejvíce hrabivých.

Pohled do těchto žebříčků je v mnoha ohledech jednoduše fascinující. Jedním z nejzajímavějších aspektů je to, že absolutně nezáleží na tom, jak daný medailista ke svému jmění přišel. Pokud si to obhájil před zákonem (lobbing, kupování politiků, politika otočných dveří) a lidem (PR/propaganda, re-klam-a), mohl zabít kolik chtěl lidí, nenávratně zničit přírodu či napáchat jakékoli hrůzy.

Majetek, medaile a obdiv jsou jeho a nikomu není nic do toho, jak se ke své medaili dostal. A pokud by někdo náhodou s nějakou kritikou přišel, vždy se vytáhne píseň o závisti: „Kritizujete miliardáře, protože jim závidíte, že jsou bohatší než vy. Tak a je to!“

V desetimilionové zemi, kde přes milion lidí má přímou zkušenost s vymáháním často zcela absurdních a vymyšlených dluhů je jedním z fascinující příklad Davida Berana, aktuálně „česká šedesát jednička“.

Pro zajímavost medailonek na Forbesu„Rodák z Pardubic studoval biochemii na Přírodovědecké fakultě UK, nakonec ho ale zlákal svět financí. Dnes jeho finanční skupina Profireal Group působí na několika trzích střední a východní Evropy. David Beran ale stále víc doplácí na přísnější regulaci nebankovních úvěrů na trzích střední a východní Evropy, kde je jeho skupina Profireal nejsilnější.

Beran je stoprocentním majitelem skupiny, která kromě Česka působí také v Polsku, na Slovensku, v Bulharsku či Rusku. „Vytvářet podnikatelské hodnoty a budovat úspěšné nadnárodní společnosti standardně bývá vizí každého úspěšného podnikatele. Pro mě osobně je ještě důležitější prožít plnohodnotný život a budovat dlouhodobě a společensky prospěšné hodnoty. Prožít život v kruhu rodiny a nejbližších přátel. Snít své sny a užívat radosti i starosti každodenního života,“ uvádí pravidelně David Beran ve svém Slovu zakladatele u výročních zpráv své skupiny.“

Samé chvlaozpěvy. Nikde ani slovo o tom, že zdroj jeho majetku (a obdivu) stojí na lichvářských půjčkách s úrokem až 125% (viz tweet Daniela Hůleho níže). Sem tam v médiích vyplave drobná, zaprášená zprávička o tom, že David Beran dokáže proměnit 35 tisicovovou půjčku na zdravotní výdaje nemocného otce na skoro 0,5 milionů korun, které pak vymáhají systémem české predátorské exekuce (viz článek z úvodu zde). Věčný dík za tento systém Pavlu Němcovi, Miloši Zemanovi a dalším chlapcům, který tento ožebračující, zabijácký systém v Česku prosadili.

A proč o tom mluvit? Protože obírat druhé je nemorální a nefér. Lež má krátné nohy, a tak je jen otázkou času než se provalí, kolik dnes obdivovaných dobrodějů miliardářů jsou jen symptomy systému, který je nastaven k urychlování nejbohatších urychlováním chudnutí chudých.

Z pohádek víme, že v takových situacích přichází Robinové Hoodové a Jánošíci. Z antropologie a dějepisu si pamatujeme, že čím větší pocit nespravedlnosti a beznaděje, tím víc nedůvěry, extrémismu, násilí a nakonec válek. V malém „exekučním“ např. zde, zde, zde.

Buď postavíme společnost tak, aby v jejím DNA byly i hodnoty jako spravedlnost, poctivost, pravdomluvnost nebo se připravme, že bude hůř a pak ještě hůř a nakonec nejhůř. Pokud by chtěl přiložit ruku k dílu i soudce Forbes, může vedle chvalozpěvů ke každému medailistovi přidat i základní rámec jeho sociálního a ekologického dopadu. To by mohl být začátek.

_________________

Seriál „Byznys 101“ naleznete zde.
Projekt Zpátky k jídlu je zde.
Seznam našich aktuálních setkání je zde. Přijďte debatovat.
Projekty Slušné firmy můžete podpořit zde. Každý dar pro nás moc znamená.

FacebookLinkedInEmail