První exkurze do budoucnosti: 21.3.’18 Demystifikace matrixu

Zdroj: www.midjourney.com

V loňském roce se nám osvědčil model diskuzních setkání zaměřených na konkrétní téma (Např.: Práce: Jak jsme se dostali tam, kde jsme a kudy se vydat dálSlušná večeře: Finance v Etnetera a další).

Chceme ho proto letos dále rozvinout a připravili jsme na tento rok sérii mini-konferencí s názvem Exkurze do budoucnosti. Jejich společným jmenovatelem je fungování společnosti postavené na spolupráci a solidaritě. Je také spravedlivější, prospěšnější a radostnější pro většinu. Lidé, firmy, společenství a projekty, které takto žijí, existují.
Právě tyto lidi chceme zvát, aby se s námi dělili o své příběhy. Chceme jim naslouchat a diskutovat s nimi.
V dnešním blogu chci vysvětlit, proč se do toho pouštíme a co si od toho slibujeme.

První z nich se koná 21.3. s názvem Demystifikace matrixu aneb Systémy, jejichž jsme součástí, ovlivňují naše rozhodování až z 80 procent. Jak funguje náš společensko-hospodářský systém? Jak jsme se dostali tam, kde jsme dnes, a jaké jsou cesty dál? Aktuálně v události na facebooku. 

Zde celá série. Cena: 390 – 450 Kč; míst vždy celkem 60, pro veřejnost max. 30. 

Demystifikace matrixu 21.3.’18
Marketing bez manipulace 26.4.’18
Svoboda v práci 24.5.’18
Kmeny 19.6.’18

Představte si společnost

Představte si společnost, ve které si lidé dokáží zajistit většinu svých potřeb tam, kde žijí. Společnost, ve které už není nutné na život nejprve většinu času vydělávat a pak se ho snažit zuby nehty o svátcích dohnat (více viz 9 z 10 vydělává na život…). Společnost, ve které lidé tráví čas tím, co je opravdu těší, společně s lidmi, které mají rádi. Společnost, ve které fungují jeden s druhým a vytvořená hodnota tak nekončí na korporátních účtech, ale zůstává doma, komunita takto bohatne a s ní bohatnou i její občané.

Exkurze do budoucnosti – Jejich společným jmenovatelem je fungování společnosti postavené na spolupráci a solidaritě. Je také spravedlivější, prospěšnější a radostnější pro většinu.

Decentralizovaná prosperující společnost

Podle řady zdrojů zde taková společnost už jednou byla, a to přibližně v letech 1000 – 1300 se Evropanům (navzdory mnoha – dnes nemyslytelným – obtížím středověkého života) žilo tak dobře jako nikdy potom až do 70.let 20.století (např.: zde). Hlavním důvodem bylo právě decentralizované fungování – vynález trhu a místních měn, které umožňovaly do té doby nebývale svobodné podnikání bez závislosti na šlechtě a dalších feudálních panovnících. Podobně tak i dnes žije řada lidí bez závislosti na centralizovaných autoritách – především těch korporátních.

Mini-konference “Exkurze do budoucnosti”

Korporátní, růstový či chcete-li rentiérský kapitalismus se vyčerpal. Oprášit, co tu už jednou bylo, se jeví, jako logický krok dál. V cyklu mini-konferencí “Exkurze do budoucnosti” se proto budeme věnovat tématům, na kterých tento decentralizovaný, v komunitě ukotvený, na svobodě a zodpovědnosti jednotlivce postavený život stojí. Budeme se věnovat tématům budování organizací jako komunit, bártrování, bezodpadové/cirkulární ekonomice, svobodě v práci, komunitou podporovanému podnikání, demokratizace vlastnictví, místních a elektronických měn a dalším souvisejícím tématům.

Termíny Exkurzí do budoucnosti na první pololetí jsou zde: 21.3., 26.4., 24.5., 19.6.

Na každou mini-konferenci zveme 2-4 lidi, kteří téma žijí a umí ho srozumitelně předat, s prosbou, aby se s námi co nejotevřeněji a co nejpraktičtěji podělili o svou zkušenost tak, aby si účastnici odnesli vždy ideálně i návod, jak na to. Setkáváme se vždy v bránickém Teal clubu (kapacita je 60 osob, z nichž polovina je rezervována lidem z Slušná firma) od 17 do 21 hodin. Každého z hostů žádáme o 30 minut prezentace, po které následuje diskuze. Čas je vždy i na volné povídání.

21.3. Demystifikace matrixu

První setkání 21.3. se jmenuje Demystifikace matrixu a věnuje se vysvětlení toho, jak funguje náš společensko-hospodářský systém, neboť ten je tím, čím je voda pro ryby. Ovlivňuje naše životy mnohem, mnohem víc než si většina dovede připustit (pusťte si video v tomto příspěvku a pochopíte, o čem mluvím). Čím lépe mu rozumíme, tím lépe ho dokážeme spolu-utvářet či vytvářet systémy nové.

Setkání je určeno pro kohokoli se zájmem o budování nové ekonomiky postavené na péči jeden o druhého a o planetu. Pozvání přijala Kateřina Varhaník Wildová, autorka Kapitol z dospělé ekonomie a Manifestu disfrutalismu, antropoložka, která dlouhodobě zkoumá možnosti života mimo většinový systém. Druhým hostem je Jaroslav Fiala – šéfredaktor internetového deníku A2larm politolog, historik a publicista, autor knihy Jak se zbavit Castra – Kuba, Spojené státy a Československo ve studené válce. Oba spojuje výjimečná schopnost popsat srozumitelně stav a vývoj naší dnešní společnosti.

Firmy ze Slušná firma mají vstup v rámci svého členství zdarma. Cena pro ne-členy Slušné firmy je 390 Kč vč. DPH. Míst pro nečleny je max. 30. Veškeré informace naleznete zde. Hlásit se můžete ZDE.

P.S.: Je polovina ledna a vzduch nám v českých městech i na venkově – jako každý rok – ztěžkl. Na venkově se topí tuhými palivy, ve městech zase jezdí dieslové motory. Zajímá-li vás téma čistého vzduchu/toxicity toho, co dýcháme – přečtěte si o důsledcích vytápění tuhyými palivy zde: 5 480 lidských životů. Ročně a pro mnohé lidí překvapivé sovislosti ježdění autem ve městě: Do školy na kole nebo pěšky. Rozhodně ale ne autem
.

FacebookLinkedInEmail