Šikana v práci: Mnohem, mnohem častější jev, než by se mohlo zdát

4.1.2018, Tomáš Hajzler

Šikana v práci: Mnohem, mnohem častější jev, než by se mohlo zdát

Zmiňoval jsem před koncem roku, na svém osobním blogu, svou čerstvou zkušenost se šikanou ve státním školství. „Hollywoodská“ kampaň #meetoo patří k mým velkým údivům loňského roku. Navrhoval jsem, aby někdo něco podobného vykopl i v našem státním školství, potažmo pak ve zdravotnictví, ve státní správě a samozřejmě ve firmách.

Bohužel – jako všechno časté, je i šikana neviditělná. Nebýt #meetoo, nemáme ponětí o tom, kolik celebrit, ke kterým tolik vzhlížíme, jsou vlastně oplzlí násilníci. Stejně tak dnes nevíme, kolik (na první dobrou úspěšných) ředitelů škol, firem nebo nemocnic jsou ve své podstatě lidé, kteří by měli někde „za zdí“ třeba lepit pytlíky (pokud by si spravedlnost měla přijít na své).

Šikana není v naší společnosti ani zdaleka doménou znuděných výrostků. Mezi dospělými je mnohem, mnohem častější, než bychom si dokázali představit.

Šikana má několik společných jmenovatelů. Tím hlavním je mocenská hierarchie, která rozlišuje lidi na mocné, méně-mocné a bez-mocné tak, že organizace funguje jako jeden velký Milgramův experiment (zde), případně, když se moc zvrtne jako Zimbardův vězeňský (zde). Jazykem Frederica Lalouxe (Budoucnost organizací) najdete šikanu v „červených„ (dnešní gangy a mafie), „žlutých“ (církve, armády a školy) a v „oranžových“ (korporace) organizacích. Dle mého je tedy jediným dlouhodobým, udržitelným řešením budovat organizace z jiných stavebních materiálů než je nad- a pod-řízenost, cukr, bič a povinnost. Prostě se posunout ve vývoji dál. I proto se věnujeme projektu Slušná firma nebo Svoboda v práci.

Pokud vás téma zviditelnění a postupné eliminace šikany zajímá, zaposlouchejte se do rozhovoru s Michaelou Švejdovu z Mobbing Free Institutu a jestli si myslíte, že se vás téma týká osobně, využijte tento jejich dotazník – doslovně popisuje, oč kráčí:

 A jestli s vámi toto téma rezonuje, prosím pomozte nám s osvětou. Pokud by u nás někdo vykopl nějakou místní verzi korporátního nebo školního #meetoo, dejte vědět, rádi se zapojíme. Díky!
P.S.1: Dnes jsem dával do svého blogu téma komercionalizace toalet. Mrkněte.
P.S.2: Jako vždy, na závěr prosím: Spojme síly ve změně podnikání od jednostranné, bezohledné soutěže o to, kdo vydělá nejvíc, k podnikání, které přispívá k lepšímu světu pro většinu. Změna chování začíná změnou myšlení. Přispějte na tento blog, pomozte nám šířit kalendář setkání a máte-li jakýkoli jiný nápad, jak změnit svět, sem s ním! Díky!

newsletter

Chcete-li zůstat v kontaktu, propojme se přes Facebook – Slušná firma nebo na sebe nechte kontakt a my vám občas pošleme email s informacemi z našeho snažení o změnu podnikání směrem k větší obecné prospěšnosti.

Je samozřejmostí, že vaše e-mailová adresa zůstává pouze u nás.

Aktuální newsletter si můžete prohlédnout zde.

Kontakt

E-mail:

zuzka@slusnafirma.cz

 

Doručovací adresa:

Zuzka Janglová, Slušná firma z.s.
Havelcova 123, 280 02 Kolín 3

 

Fakturační údaje:

Slušná firma, z.s., Boženy Jandlové 3, Praha 4 – Komořany, 140 00
IČ: 08391688

 

Bankovní spojení:

FIO banka, a. s. 2601683168/2010

Napište nám

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
×

Zůstaňme v kontaktu

Chcete-li od nás 1x za 4 - 8 týdnů zprávu o tom, na čem pracujeme, nechte na sebe kontakt. Díky!