Slušná firma: Kdo s kým a na čem spolupracuje

V tomto blogu si přečtěte, jak je kdo v našem společenství propojený, tj. kdo s kým a jak spolu-pracuje.

Slušnou firmu jsme založili proto, abychom přispěli ke změně toho, jak se u nás podniká směrem od předhánění se v tom, kdo co nejvíc vydělá k řešení společenských problémů. Pokud máme mít nějakou budoucnost, firma nemůže být stroj na peníze, ale nástroj zlepšování života na Zemi. Více viz Manifest.

Věříme v to, že to hlavní, co potřebujeme pro změnu jsou konkrétní příklady českých a slovenských firem, které poslouží ostatním jako inspirace. Čím lépe se tedy bude jednotlivých organizacím dařit, tím větší dopad, může naše snažení mít.

Zde je tedy to, kdo s kým spolupracuje:

Butterflies & Hurricanes

Designujeme pro Tierra Verde, Jakuba Mastíka (Respiro), Sázíme stromy, domlouváme spolupráci s Econeou, dříve pro Biopekárnu Zemanka.

Odebíráme od Bird Song kávu.

Spolupracujeme s Incienem, Frank Bold (účetnictví)

Taky jsme od Mlékovek brali barvy na náš nový udržitelný projekt Thank You Wrap, který brzy pustíme do světa. 

Naprosto nás už ničí pracovat pro korporáty, ale asi bychom bez toho museli zavřít, proto jsem velká zastánkyně vzájemné spolupráce, ať má naše práce duši (Míša Thomas)

Cedrovatka, (provozujeme MANA čokoládovnu)

Pro Frank Bold jsme zhotovovali čokoládové bonbony ve tvaru jejich loga do krabiček z ručního papíru jako Vánoční dárky a dárky pro obchodní partnery (bohužel už ne).

Skvělou spolupráci máme s Fair&Bio pražírnou na společném fairtradeovém produktu – káva z pražírny v naší čokoládě. Sdílíme, podporujeme se a inspirujeme se v rozvoji sociálního podnikání.

Vzájemná spolupráce mezi Slušnými firmami nám dává smysl, prohlubujeme jí a ve spolku se nám dostává podpory, díky. (Pavlína)

Samostatné dítě

Našimi dodavateli jsou Tierra Verde a Nobilis Tilia. Od Zemanky nakupuji sušenky do balíčků. Butterflies & Hurricanes pro nás (hromadně) dělal razítko Slušná firma. V Teal Clubu jsem byla 1x na školení. Z Bamboolikem a Hojdavakem bych ráda navázala spolupráci 😉 a u několika z Vás pravidelně nakupuji jako soukromá osoba.

Intellectus

Od tiera Verde a Econea čistící prostředky pro úklid Talentpointů. Zemanky pro tábory pro děti. Birg songs coffee jeden rok do vanočních balíčků pro vedení škol, pro kolegy a pro lektory. Ema Poděbrady dělali jsme u nich workshop, ale zatím není z naší strany další kapacita, tak snad někdy v budoucnu. Lifefood sváči na tábory pro děti. Peoplecomm literatura do naši knihovničky pro kolegy a lektory.

Sázíme stromy

Spolupracujeme s Butterflies & Hurricanes (design nové infostránky), Cooland (odborné konzultace a návrhy krajinářky), sází s námi Hannibal, ZŠ Labyrint Lhota, SLOU a Kamila Boudová. S tipem na výsadbu se na nás obrátily Mlékovky.

Výbornou zkušenost máme s hledáním manažera pro Sázíme stromy – ze 30 uchazečů přišla minimálně polovina přes inzerci SF, kvalita a překryv v hodnotách byly nadstandardní.

Solea

Spolupracujeme s Tierra Verde na dalším využívání balících materiálů a odpadu. Hledáme s nimi i nové oblasti, kde bychom mohli pomoci s výrobou. Hledáme inspiraci v cirkulární ekonomice spolu s INCIEN a CYRKL, protože bychom rádi rozšířili portfolio i mimo automobilový průmysl.

Obchuudek

V lokálním mini obchuudku nabízím produkty Slušných firem jako Tierra Verde, Bamboolik, časopisy od neziskovky Duha, knihy z Peoplecomm. Nepravidelně pořádám společné objednávky od Slušných firem, právě např. Papelote. Do města svými různými kanály přivádím např. INCIEN, nebo JRK. 

Souzním s ostatními, že spolupráce mezi námi mi dává ohromný smysl.

Mlékovky

V mém kamenném obchodě prodávám produkty od Tierra Verde, Econea, Nobilis Tilia, knihy Peoplecomm.

Na akci u vánocích jsem jako dárek k nákupu měla kafe od Bird Song. Jak už psali Butterflies & Hurricanes použili moje barvy. Sázíme stromy snad klapne akce u nás ve městě. Hnutí Duha alespoň telefonicky mi pomohlo při obhajobe u nás v městském lese.

Z Bezobalu jsem tahala moudra, když jsme se někde potkali 🙂

Byla jsem na jedné akci na SLOU Days

Sdílím na FB kampaně od Jaro Jaroměř.  

Na komunitním trhu se obchoduje proto, že se sdílí něco, co nás přesahuje a spojuje. Peníze jsou v tomto případě prostředkem, ne cílem. Sluhou, ne pánem. Zatímco na volném trhu se na straně firem počítá zisk a na straně zákazníka úspora, na komunitním trhu jde o to, aby cena byla férová pro obě strany, neboť podstatná je transakce.

Fair & Bio pražírna

Už tu zaznělo, že spolupracujeme s čokoládovnou Manou – jejich čokoláda se objevuje v našich dárkových setech a vyrábí pro nás naše zrnka v jejich čokoládě.

Kávu od nás odebírají ve Fair & Bio obchodě, Econea, Vrátkách, JRK, INCIEN, Papelote, ve spolkovém obchodě Obživa a Kytkách od potoka, další máme v jednání 🙂

S Fair & Bio obchodem máme úzké vazby, Ekumenická akademie, která ho provozuje je spoluzakladatelem našeho Fair & Bio družstva.

Tomáš a Petra Hajzlerovi jsou nejen našimi odběrateli kávy, ale sdílíme zkušenosti pracovní i ze života.

V Obživě jsme nejen dodavatelé, ale i od začátku inspirátoři ohledně spolkového podnikání/družstevnictví, také členové spolku.

S INCIEN se jedná i o expertní výměnu informací a zkušeností, kamarádění a sdílení, často vystupujeme (neplánovaně) společně na akcích.

S Bezobalem se kamarádíme, potkáváme se na akcích, jsou našimi inspirátory s bezobalovým dodáváním kávy dalším.

Se Solea CZ a Texmanem sdílíme slasti a strasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením, družstevnictví, jsme spolu v dalších sdruženích (Svaz družstev). A byli jsme u nich na exkurzi.

S CooLAND, Nadací pro půdu, PROBIO Ligou, Asociací místních potravinových iniciativ, Svobodným statkem a Kytkami od potoka spolupracujeme na tématech potravinové suverenity, ekologického zemědělství a kamarádíme se (jsme částečně ve stejné KPZ a Obživě, vystupujeme na akcích, radíme si a konzultujeme).

Do Pravého domácího jsme přispívali články i kávou jako dárky.

Objevujeme se na SLOU Days.

Od Econea odebíráme eko-drogerii (částečně i produkty Tierra Verde).

S některými zástupci Butterflies&Hurricanes, PROBIO se kamarádíme a/nebo radíme a vyměňujeme zkušenosti.

BirdSong kávu odebírají některé jiné SF (včetně Bezobalu), my je respektujeme, fandíme jim a do zelí nelezeme 🙂

JRK 

Dlouhodobě spolupracujeme s Institutem cirkulární ekonomiky na poli odpadů ve městech a obcích.

Také odebíráme pravidelně kávu z Fair & Bio pražírny, sypané nápoje a občerstvení (oříšky apod.) na kancelář z Bezobalu, stáčenou drogerii od Tierry Verde.

Vrátka

My občas odebíráme do naši kavárny kávu z  Fair & Bio pražírna. Jinak z nikým dalším z řad Slušné firmy nespolupracujeme. Jsme nováčky, tak nejsem moc v obraze, jaké jsou vůbec možnosti, čím se tu jaký firma zabývá. Budu ráda za propojení.

Wellnessia

V rámci našich workshopů ukazujeme klientům produkty a výrobky od Probio, Zemanky, Lifefoodu a Tierra verde.

S těmito firmami již spolupracujeme spousty let – oni nám zdarma posílají jejich vzorky potravin a výrobků a my je pak prezentujeme a doporučujeme našim klientům.

Probio

Dodáváme naše biopotraviny do Bezobalu, vzájemně se podporujeme. Pravidelně přispíváme do Pravého domácího časopisu. Podporujeme SLOU DAYS Kamilu Boudovou. Díky Probio lize se zapojujeme do společných bio projektů, šíření osvěty o bio a ekologickém zemědělství. Dodáváme biopotraviny na workshopy a semináře Wellnessia. Podporujeme projekt Skutečně zdravá škola, biopotravinami, vzájmná propagace akcí.

Peoplecomm

Kupujeme a přispíváme do Pravého Domácího časopisu, přes naší KPZ bereme zeleninu u Svobodného statku, kupujeme oleje od Nobilis Tilia, fotky od Nikol Klapkové, kávu od Fair& Bio pražírny a v sobotu od Birdsong, zbytek jídla máme z Bezobalu, Obživy a Probia. V Seminariu od Wellnesie pořádáme naše sešlosti, v sezóně nakupujeme květiny od Kytky od potoka, jednu stěnu mám doma namalovanou Mlékovkami, pro notesy chodíme do Papelote, domácí drogerii máme od Tierry Verde, opraváře hledáme přes Opravárna,…. Podporujeme Hnutí duha. Asi toho bude víc.

Co vím, seznam to není zdaleka kompletní, ale obraz utvoří.

Pokud mohu na závěr trochu kontextu – příklady popsané v tomto blogu jsou ukázkami důležité alternativy tzv. volného trhu, který se dnes zdá až příliš často jako jediné možné místo, kde získat, co potřebujeme. Tou alternativou je tzv. komunitní trh. Trh volný je místem, kam přicházejí anonymní firmy a lidé bez jakýchkoli lidských vazeb s cílem maximalizovat svůj zisk/užitek. Není nutné, aby sdíleli smysl, hodnoty či cokoli jiného – jedině to, aby spolu chtěli a mohli obchodovat. Jde o čistě ekonomickou transkaci, která by měla být co nejracionálnější (a ideálně i vzájemně výhodná). Na volný trh jdeme například, když si vybíráme bankovní služby, mobilního operátora nebo když nakupujeme v supermarketu.

Trh komunitní se od toho volného liší v jedné zásadní věci, a to v tom, že lidé tu sdílí jednu podstatnou vlastnost, která nás lidi dělá lidmi: smysl a hodnoty. Nemusí se nutně osobně znát, ale neobchodují spolu na prvním místě proto, aby víc vydělali nebo levněji nakoupili. Obchoduje se tu proto, že se sdílí něco, co nás přesahuje a spojuje. Peníze jsou v tomto případě prostředkem, ne cílem. Sluhou, ne pánem. Zatímco na volném trhu se na straně firem počítá zisk a na straně zákazníka úspora, na komunitním trhu jde o to, aby cena byla férová pro obě strany, neboť podstatná je transakce.

FacebookLinkedInEmail