Příběh jedné telefonní šňůry aneb proč potřebujeme místní elektry

V roce 2013 jsem podnikl experiment: Na 1/2 roku jsem vypnul telefon a internet (zde, zde). Jedním z objevů toho půlroku byla potřeba návratu k pevné lince u nás doma. Chtěl jsem eliminovat nutnost držení telefonů u hlavy (hlavně u dětí), chtěl jsem se vyvázat z mobilních korporací a také mi došlo, že v pevné lince je – v dnešním tekutém světě – jisté kouzlo. A tak jsme si ji nechali zavést, což zpětně hodnotím jako jedno z nejlepších rozhodnutí za poslední léta. Zvykla si nám na ní volat rodina i kamarádi a voláme z ní my kdykoli potřebujeme telefonovat.

Před několika měsíci nám dosloužil drát spojující sluchátko s aparátem. Bez toho telefonu jsme si najednou přišli jako bez ruky. V jedné malé elektře na Florenci jsme zjistili, že ten drát má absolutně nestandardní koncovky, a že hrozí, že kvůli drátu (cca za 60 Kč)  budeme muset vyměnit celý telefon (cca za 3000 Kč), že nás prostě zase doběhl fenomén plánovaného zastarávání. Na Alzách, Mallech a jiných mega-eshopech, na kterých seženete „všechno“ a doručí vám to „obratem“ (i když s drastickými důsledky pro nás všechny) nic takového nemají (nebo to tam neumíme najít).

A tak jsme se vrátili na Florenc (jezdíme sem pro jídlo do Obživy), abychom si postěžovali a zeptali se, zda pro nás nemají nějaký nápad. Pán si vzpomněl na jednoho dodavatele, který podobné kabely před časem nabízel a slíbil, že zjistí situaci a když to budou mít, že nám to objedná.

A povedlo se.

Dodavatel měl posledních 6 kusů a tak vzal pán všechny. Drát je sice bílý, mohl být delší, ale telefon zase perfektně funguje – mise splněna :-). Někomu se to může jevit jako „malá blbost“, ale je to přesně ta maličkost, která – když nefunguje – dovede znepříjemnit život podobně jako jediný komár, který vám celou noc bzučí u hlavy a vám se ho nepodaří odehnat.

Připomněl jsem si na tom opět, jak důležité jsou tyhle malé místní krámky, ať už to jsou elektry, sportovní zboží, galanterie, domácí potřeby, opravny všeho druhu, drogerie, železářství, potraviny,… nebo cokoli jiného. A to nejenom proto, že tam často seženete, co v těch obřích nemají.

Především proto, že místní obchody jsou důležitý konviviální (z lat. con vivere = žít spolu) prvek každého města, každé čtvrti, kde i díky nim vzniká tolik důležitý sociální kapitál, kde jsou důležitou součástí místní ekonomiky a kde přispívají k bohatnutí místních lidí.

Bohužel, my žijeme v části světa zemi, kde je infrastruktura místních podniků od roku 1939 natolik poničená (Podpora místních obchodníků jako klíčový krok k přechodu k prosperující společnosti), že už jsme si na to zvykli a nikdo se tomu nediví – viz příklad města Lanškroun.

Co s tím?

Každý z nás se může rozhodnout nakoupit na Alze nebo v místní elektře. To pomůže, ale většina z nás už tu možnost nemá. Drobné místní krámky jsou často už pryč nebo skomírají. A hlavně, skutečný dopad mají pouze systémové změny. Aby k nim mohlo dojít, potřebujeme se pustit do diskuze o budoucnosti, o lokalizaci a o tom, jak důležité jsou místní podniky. Potřebujeme alternativu dnešnímu korporátnímu narativu, který nám podsouvá korporace a miliardáře jako ty, kteří se o nás postarají a supermarkety, nákupní centra a velké mega-eshopy jako místa uspokojení našich potřeb.

_________________

Seriálu „Byznys 101“ naleznete zde.
Projekt Zpátky k jídlu je zde.
Seznam našich aktuálních setkání je zde. Přijďte debatovat.
Naše videa můžete na našem YT nebo na HeroHero a tím nám přispět na jejich tvorbu.
Prosíme o podporu Slušné firmy zde – každý dar pro nás moc znamená.

_________________

FacebookLinkedInEmail