Doughnut Economics aneb Koblihová ekonomika

Zdroj: en.m.wikipedia.org

Mnozí z nás cítíme, že s dnešním světem je něco v ne-pořádku (viz Jaká krize?). Většina z nás tápe v tom, co se vlastně děje a co tedy s tím. Někdo viní nefunkční demokracii, další hrabivé korporace, rozevírající se nůžky mezi bohatými, chudými, klimatickou krizi, jiní nadávají na politiky (ať ty tradiční nebo ty nové populistické), další třeba na uprchlíky

Když se ponoříte do podstaty našich problémů, zjistíte že v jádru je zastaralý ekonomický systém, který nás na konečné planetě žene do nekonečného růstu poměřovaného HDP s tím, že (tzv. neoliberální) ekonomika je dnes  globálním ekumenickým náboženstvím, kterému se podřizují de facto všechny ostatní části lidské společnosti a lidského světa. Pokud se máme dnešním problémům postavit a pokusit se ještě o nějakou budoucnost pro naše děti, je třeba urychleně upgradovat právě tento ekonomický systém. Vlastně musíme udělat to, na co jsme zvyklí z našich smartphonů nebo kompů, které též v pravidelných cyklech upgradují své operační systémy. Náš ekonomický operační systém vznikl na přelomu 18. a 19.století a od té doby prošel zatím jenom pár facelity. Na zásadní upgrade se ještě nedostalo. Jak mnozí víme, dnes už není za 5 min 12, ale za 100 sekund 12 (zde) = už není čas přešlapovat.

Alter-nativní ekonomické modely přitom existují. Jedním z velmi praktických je tzv. Koblihová ekonomika z dílny britské ekonomky Kate Raworthové. Vedle dortu (viz dortový model Hendersenové) se jedná o další „ekonomický pamlsek”, který je ale zároveň konkrétním a tedy snadno použitelným ekonomickým rámcem, po kterém můžeme sáhnout v případě, že chceme přestavět ekonomiku státu, města, městské čtvrtě a klidně i planety jako celku. V originále se hovoří o „Doughnut Economics“ neboli  o “koblihové ekonomice”. Název vznikl proto, že se podobá koblize a jeho síla je především v jeho názornosti a praktičnosti.

Náš ekonomický operační systém vznikl na přelomu 18. a 19.století a od té doby prošel jenom několika facelity. Na zásadní upgrade se zatím nedostalo.

V tomto modelu je podružné, zda to, či ono roste, neboť cílem je zajistit, aby každý obyvatel planety měl přístup k životním nezbytnostem (od jídla přes bydlení, zdravotní péči až po hlas v politice) tak, aby ale naplňování potřeb lidí nepřekračovalo planetární limity, bez kterých není život možný… jako je stabilní klima, úrodná půda nebo ochranná ozónová vrstva. Koblihová ekonomika tak logicky počítá s druhým i třetím patrem Hendersenové dortu, zahrnuje tedy dnes opomíjenou práci, tj. především péči o druhé vykonávanou především ženami. Raworthová ve svém modelu staví na hlavu nejedno dogma dnešního operačního systému, např. fenomén vždy racionálně kalkulujícího „Homo economicus“ a připomíná nám, že lidé jsou mnohem víc než jen zaměstnanci, spotřebitelé, případně vlastníci kapitálu a že život je něco jiného než vydělávání, těšení se na víkend a nakupování. 

Raworthová popsala model už v roce 2012 a od té doby si pro svou jednoduchost a na druhé straně zároveň i komplexnost získal okamžitě na popularitě. Jako myšlenkový rámec pro novou ekonomiku byl už otestován na několika místech planety – mimo jiné ve Skotsku, Walesu, Číně, Jižní Africe nebo v Holandsku. O modelu se debatovalo v OSN, navazuje na něj řada dalších pokrokově smýšlejících ekonomů. V roce 2018 vznikla studie, která podle modelu porovnává 150 zemí. V dubnu 2020 byla Kate Raworthová přizvána městem Amsterdam k plánování nové post-pandemické ekonomiky města. 

Raworthová nám ve svém modelu připomíná, že lidé jsou mnohem víc než jen zaměstnanci, spotřebitelé, případně vlastníci kapitálu a že život je něco jiného než vydělávání, těšení se na víkend a nakupování.

Raworthová poukazuje na to, že zastaralé teorie, na kterých stojí náš současný ekonomický systém, dovolily vybudovat svět, ve kterém přetrvává extrémní chudoba zatímco extrémní bohatství těch nejbohatších minutu od minuty roste. Současný model nedokáže předvídat a už vůbec ne řešit krize, které v minulosti opakovaně zatřásly se základy lidské společnosti. Slepé skvrny tohoto modelu vedly k politice, která dnes v přímém přenosu likviduje živý svět v míře, která už nějaký čas ohrožuje naši budoucnost. 

V tomto modelu je podružné, zda to, či ono roste, neboť cílem je zajistit, aby každý obyvatel planety měl přístup k životním nezbytnostem tak, aby ale naplňování potřeb lidí nepřekračovalo planetární limity.

Společenské základy modelu (vnitřní část koblihy) vycházejí z tzv. Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals) definovaných OSN a obsahují následujících dvanáct kategorií: Zajištění potravin, zdraví, vzdělání, příjem a práce, mír a spravedlnost, politický hlas, sociální rovnost, rovnost mezi pohlavími, bydlení, sítě (sociální kapitál a připojení k internetu), energie a voda.

Planetární hranice modelu staví na práci vědců vedených Johanem Rockströmem a Willem Steffenem (zde). V tomto případě se jedná o devět parametrů: o klimatickou změnu, okyselování oceánů, chemické znečištění, znečištění dusíkem a fosforem, přečerpávání pitné vody, ztráta přírody a půdy na úkor ekonomických aktivit, ztráta biodiverzity, znečištění ovzduší, vyčerpání ozonové vrstvy.

Tolik ke koblihové ekonomice. Jak jsem psal – leží v šuplíku. Stačí vytáhnout  – Ekonomie koblihy: Sedm způsobů ekonomického myšlení pro 21. století aneb manuál na to, jak přebudovat ekonomický systém z růstu na přežití

   

Velmi doporučuji shlédnout úvodní dokument a určitě Raworthové TED talk. Dobrou zprávou je, že kniha, která model do detailu popisuje v naší mateřtině je na spadnutí v družstevním nakladatelství IDEAbooks. Má vyjít po prázdninách – až bude venku, spojme síly a dostaňme ji v Česko-Slovensku, kam až to půjde.

PS1: Pokud jste přehlédli, chci připomenout náš projekt Zpátky k jídlu, což jsou video-rozhovory s lidmi, kteří se v Česku tomuto tématu věnují, ale i konference, kdy se chceme s těmito lidmi na jeden celý den zavřít, pobavit se o tom, co se děje a lépe se propojit do hnutí. Vzhledem ke COVIDu jsme ji ale letos opakovaně odložili. Nový termín je 20.5.’21 a registrace je stále otevřena ZDE. Video-rozhovory s lidmi, kteří se v Česku tématu věnují, jsme chtěli financovat především právě ze vstupného. Vzhledem ke zrušení konference jsme o možnost financování přišli. Chcete-li nám pomoct, abychom mohli v rozhovorech pokračovat, přispějte nám prosím jakoukoli částkou na náš transparentní účet. Do poznámky napiště „Zpátky k jídlu“. Jakmile se nám peníze sejdou a přežene se další vlna Covidu, tak pokračujeme. Díky. 

PS2: Chci též připomenout, že každé úterý vychází na našem blogu seriál Byznys 101, který se věnuje tématu firmy jako základnímu stavebnímu kameni našeho ekonomického (a tedy i politického a společenského) systému. Seznámíte se v něm s historií, anatomií, základními podnikatelskými modely, podstatou manipulativního marketingu, ale právě také i se základními vizemi vývoje podnikání do budoucnosti. 

PS3: Jsme uprostřed další COVIDové vlny, která těžce dopadá především na malé místní podniky. Připomínám proto naši iniciativu s názvem Nouzový stav podnikání. Prosím za nás všechny, abychom ty své místní podporovali, jak jen budeme moci (Proč?). Díky i za toto!

…………………..

Tomáš HajzlerFB, IG, Li, YT
Knihy k tématu reformy podnikání: zde

K tématu alternativní ekonomiky velmi doporučuji i tento balíček knih – ZDE:

FacebookLinkedInEmail