Čtyři úmrtí českého zemědělství aneb spojme síly v jeho záchraně!

Byl jsem v půlce října na debatě o stavu českého zemědělství z dílny Hnutí duha a Probioliga (viz plakát níže). Přestože jsem v zemědělství vyrůstal, osm let ho studoval, spolu-založil KPZ-ku a Obživu, byla to jedna z těch oči-otevírajících, paradigma měnících besed. V tomto blogu chci napsat o jednom z nejpalčivějších témat, které se tam probíralo.

Je to o tom, že naše zemědělství umírá, a to hned na čtyřech frontách najednou:

1) Půda – Větrná a vodní eroze odnáší non-stop tuny zeminy – zhruba 1 cm za rok. 1 cm se přitom přirozenou cestou obnovuje odhadem 100 let.

2) Život v půdě – Pesticidy zabíjí v půdě život a těžká zemědělská technika půdu neprodyšně udusává.

3) Život nad půdou – V důsledku používání rekordního množství pesticidů a opakování stále stejných monokultur umírá i život nad půdou, a to jak rostliny, hmyz (nejenom včely a motýle) i ostatní život.

4) Zemědělci – Čeští hospodáři stárnou a noví nepřicházejí.

Všiml jsem si, že průměrného obyvatele českého nebo slovenského města tyto informace příliš nezajímají. V lidské historii jsme nebyli od toho, jak se pěstuje, chová nebo zpracovává naše jídlo, „odstřihlejší“. Pro většinu Čechů je dnes jídlo úhledně zabalený balíček něčeho poživatelného na regálu supermarketu.

Proč by nás to mělo zajímat? Protože z většiny českých kohoutků tečou pesticidy, protože pesticidy jsou běžnou součástí našeho jídla (bez toho, že by byly součástí deklarovaného složení popsaného na obalech), průmyslové zemědělství přispívá k zintenzivňování sucha, snižuje schopnost krajiny zadržovat vodu. Nákupem produkce průmyslového zemědělství podporujeme nadnárodní řetězce a centralizované firmy typu Afgrofert se všemi známými důsledky pro naši ekonomiku, demokracii a obecně kvalitu a udržitelnost života v naší zemi.

Ve společenství Slušná firma najdete řadu organizací na misi se těmto temným trendům postavit, na misi vytvoření zemědělství, které je šetrné k člověku i k přírodě, které propojuje lidi a přispívá k jejich bohatnutí a ne chudnutí. Samotného mě až překvapilo, kolik jich je:  Nadace pro půduHnutí DUHACooland, Potulný sadař, Na Ovoce, Vinné sklepy Kutná hora, Vesnické dobroty, Z farmy domů, Probio Liga, Fair & BioSvobodný statek na soutokuobŽIVABezobaluAMPI – asociace místních potravinových inciativLifefoodAkademie léčivé výživyPROBIOSkutečně zdravá školaKokozaKytky od potokaZO ČSOP JARO Jaroměř (k začátku prosince ’19). Zapomněl jsem na někoho?

Ve společenství Slušná firma najdete řadu organizací na misi se těmto temným trendům postavit, na misi vytvoření zemědělství, které je šetrné k člověku i k přírodě, které propojuje lidi a přispívá k jejich bohatnutí a ne chudnutí.

Fenomén čtverého úmrtí toho, co nás živí je strašlivá informace. Pokud bychom měli Aspergerův syndrom, všechno bychom zahodili, šli zatřást s ministrem zemědělství, s Andrejem Babišem , jeho vládou a parlamentem. K tomu bychom vyslali početnou delegaci do Bruselu. Jenomže mi Aspergera nemáme, a tak nad tím mávneme rukou… protože tak špatný to přeci být nemůže aneb fenomén „Někdo to tu hlídá!

A naše situace se neustále (nejenom v zemědělství) zhoršuje.

Pokud bychom měli Aspergerův syndrom, všechno bychom zahodili, šli zatřást s ministrem zemědělství, s Andrejem Babišem a s celou tou jeho vládou. K tomu bychom vyslali početnou delegaci do Bruselu.

Minulý týden jsem navrhl STRATEGII GKG. To, jak se „dělá“ naše jídlo je jedna zcela konkrétní oblast, kterou MUSÍME změnit. Pokud ne kvůli sobě, tak kvůli našim dětem.

Kdo vykopne nějaké koordinované „aspergerovské“ hnutí? Hnutí duha? Probio? Probioliga? Cooland? Ať už to bude, kdo to bude, já vám děkuji!

Tomáš Hajzler
FB, Instagram, YT

P.S.1: Pokud se o stavu českého zemědělství, konkrétně půdy chcete něco dozvědět, pusťte si besedu v úvodu článku. To je jednoduše „must see“.

P.S.2: O stavu CZ zemědělství mluvil minulý červen na jednom z našich srazů i Honza Valeška z Probio Ligy. Též skvělá přednáška:

P.S.3: Zde jsou dvě fotky k tématu z letošní první klimatické stávky v březnu v Aucklandu:

FacebookLinkedInEmail